Občianska konzervatívna strana bude presadzovať uskutočnenie primárok pre výber kandidáta pravicových strán na post prezidenta. Schválila to Republiková rada OKS ktorej zasadnutie sa uskutočnilo v sobotu 18. mája 2013 vo Vinodole.

OKS navrhuje aby o spoločnom prezidentskom kandidátovi opozície nerozhodovali vedenia politických strán ale voliči opozície prostredníctvom primárnych volieb. Opozičné strany by sa dohodli na mechanizme spoločných primárnych volieb a zaviazali by sa že budú výsledky primárok rešpektovať a kandidáta ktorý z nich vyjde podporovať.

OKS navrhovala uskutočnenie primárok opozičných kandidátov už pred prezidentskými voľbami v roku 2009 a aj dnes ich považuje za najlepší spôsob výberu spoločného prezidentského kandidáta pravice. Dôvody sú rovnaké ako pred piatimi rokmi.

1. Primárky zaručujú že opozícia nájde spoločného prezidentského kandidáta. Rokovania parlamentných opozičných strán môžu ale nemusia viesť k dohode.

2. Primárky umožnia viacerým stranám aj jednotlivým kandidátom obrátiť sa na voličov so svojou ponukou a zároveň ísť do prezidentských volieb spoločne s jedným kandidátom.

3. Primárky dávajú predpoklad že spoločným opozičným kandidátom sa stane kandidát s najlepšími vyhliadkami uspieť v prezidentských voľbách. Kandidáta nevyberú stranícke centrály ale voliči ktorí sa na primárkach zúčastnia.

4. Primárky dávajú opozícii šancu chopiť sa politickej iniciatívy a prehĺbiť spoluprácu vo veci v ktorej potrebuje vytvoriť alternatívu k Smeru a v ktorej môže uspieť iba pri spoločnom postupe.

5. Primárky budú mobilizovať voličov opozície pred prezidentskými voľbami pretože ich zainteresujú do výberu spoločného opozičného kandidáta. Tým zvýšia šance na jeho zvolenie v prezidentských voľbách.

OKS sa so svojim návrhom obráti na opozičné politické strany.

Ondrej Dostál
predseda OKS

Republiková rada OKS vo Vinodole dňa 18. mája 2013.

Comments

Komentáre


Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.