Občianska konzervatívna strana považuje zámer Ficovej vlády obnoviť zákon o tripartite za pomýlený socialistický nápad motivovaný snahou odvďačiť sa odborárskym bossom za ich politickú podporu v uplynulom období.

Pre existenciu triprartity neexistuje žiadny legitímny dôvod. Tripartita je systémom založeným na korporativizme a uprednostňovaní odborov a zamestnávateľských zväzov pred ostatnými zložkami občianskej spoločnosti. Je správne ak je vláda ochotná komunikovať o svojej politike s verejnosťou a rôznymi zložkami spoločnosti. Nie je však dôvod prečo by v takejto diskusii mali mať odbory a zamestnávatelia privilegované postavenie a byť uprednostňovaní pred cirkvami mimovládnymi organizáciami stavovskými združeniami odbornými inštitúciami alebo neformálnymi občianskymi iniciatívami. A už vôbec neexistuje dôvod aby takéto privilégiá boli zanesené priamo do legislatívy formou zákona o tripartite.

Odbory sa pred voľbami premenili na slúžku záujmov Ficovej strany a zákon o tripartite má byť pre nich iba povolebnou trafikou. OKS dôrazne odmieta tento zámer a vyjadruje nádej že si v parlamente nezíska dostatočnú podporu.

Comments

Komentáre


Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.