title=… keď počúvam a čítam reči o regionálnych rozdieloch no najmä o potrebe ich vyrovnávania. Čaro väčšiny regiónov je pri tom podľa „môjho objektívneho názoru“ (ako vravieval jeden môj starý priateľ) predsa v ich odlišnostiach. Čo by to bola za republika či krajina keby mala všetky regióny rovnaké? A pri tom mám namysli rovnaké aj po ekonomickej stránke. Bola by to veľmi nezaujímavá a nudná krajina myslím si. Do Poľska a sem tam aj do Česka či Maďarska chodíme (priznajme si) často iba preto že je tam veľa vecí lacnejších ako u nás a vôbec si nemyslím že je to hanba. Keby tam bolo rovnako draho či lacno ako u nás určite by sme od nás mnohí ktorí tam dnes cestujeme necestovali. Čaro krajiny je predsa v jej odlišnosti odlišnosti v prírodných krásach podnebí architektúre reči ľudí a ich náture a s tou náturou priamo súvisí aj ekonomická odlišnosť toho ktorého regiónu.

Dnes sme par týždňov pred komunálnymi voľbami. Kandidáti na starostov primátorov a poslancov sa už pomaly ale isto začínajú v predvolebnej kampani predbiehať v predvolebných sľuboch a sem tam aj v nerealizovateľných nápadoch. Mne osobne budú veľmi podozriví kandidáti sľubujúci vyrovnanie (či vyrovnávanie) regionálnych rozdielov. Ja určite takých nechcem a voliť ani nebudem. Som jednoznačne za zachovanie regionálnych rozdielov dokonca som za rozvíjanie odlišností regiónov a proti akejkoľvek uniformovanosti tejto krajiny a jej regiónov.

Už sme tu mali štyridsať rokov odstraňovania regionálnych rozdielov čo dospelo do takého stavu že nebolo rozdielu medzi sídliskom v Bardejove a dajme tomu Trnave alebo nebolo vidno žiadne odlišnosti priemyselnej časti Rožňavy od priemyselného neporiadku v Trenčíne.

Ja v tomto regióne žijem aj preto že je taký aký je a nie preto že z neho chcem urobiť kraj podobný napríklad Bratislavskému. Podľa mňa by bolo oveľa jednoduchšie a rozumnejšie keby sa človek ktorý chce vyrovnávať regionálne rozdiely miesto kandidovania do akéhokoľvek zastupiteľstva radšej presťahoval do regiónu na ktorý by chcel po voľbách ten môj región vyrovnať.

Šľak ma ide trafiť keď si ľudia zamieňajú odstraňovanie chudoby s odstraňovaním regionálnych rozdielov.

Článok bol uverejnený v internetových novinách GemerInfo dňa 13. novembra 2006.

Comments

Komentáre