Na prebiehajúcej septembrovej schôdzi pokračujú poslanci koaličných strán SMER, SNS a MOST-HÍD svorne v potápaní opozičných návrhov bez ohľadu na ich obsah.

Poslankyňa NR SR Natália Blahová (SaS) spoločne s poslancom NR SR Ondrejom Dostálom (OKS) predkladala novelu zákona o rodine v snahe „malou zmenou odstrániť veľkú dieru,“ ktorá za desať rokov už skomplikovala život mnohým pestúnskym rodinám. V zákone je totiž napísané, že pestúnska starostlivosť končí rozvodom manželov.

„Zákon vôbec neupravuje, čo sa má stať s deťmi. Majú ich pestúni vykopnúť na ulicu? Alebo vrátiť do detského domova? Alebo si ich môžu nechať? Nie. Zákon neupravuje absolútne nič. Obrovské právne vákuum. Pestúni sa plahočia po súdoch, o deti neprejavuje záujem sociálka ani súd, lebo sú to deti nikoho. „Načierno“ žijú so svojim pestúnskym rodičom, ktorý na ne nedostane anilen rodinné prídavky. Zmena mala spočívať v tom, že po novom by súd rozvodom manželstva hneď rozhodol, ktorému rodičovi dieťa zveruje do pestúnskej starostlivosti,“ uviedla šéfka poslaneckého klubu SaS Blahová.

Predkladatelia novely o podpore návrhu rokovali nielen s predstaviteľmi všetkých poslaneckých klubov demokratickej opozície, ale i koalície, pričom všetci vyjadrili súhlas. „Päť minút pred hlasovaním mi Bugár povedal, že bohužiaľ, bol za nimi minister Richter a povedal, že si nepraje, aby koaliční poslanci za tento návrh hlasovali,“ uviedla poslankyňa na sociálnej sieti. Zákon v súlade s prianím pána ministra do druhého čítania neprešiel a parlament sa ním už nebude zaoberať. Pán minister nemusí ani len argumentovať, prečo si nepraje, aby sa zákon zmenil v prospech detí.

Pozrite si, ako poslanec NR SR a predseda OKS Ondrej Dostál odôvodňuje, prečo by parlament mal prijať novelu, aby rozvod manželov, ktorým bolo maloleté dieťa zverené do spoločnej náhradnej osobnej starostlivosti alebo do spoločnej pestúnskej starostlivosti, neznamenal zánik tejto starostlivosti.

Comments

Komentáre