OKS vyzýva ministra vnútra a podpredsedu vlády Roberta Kaliňáka, aby odstúpil z funkcie, pretože nie je prípustné, aby v takejto vysokej štátnej funkcii bol človek, ktorý je podozrivý z prepojenia na organizovaný zločin.

Nie snaha o odvolanie ministra vnútra či premiéra, ale kauza Bašternák a s ňou súvisiace podozrenia z podpory a prepojenia na organizovaný daňový zločin voči ministrovi vnútra sú tým najväčším ohrozením dobrého mena Slovenska v zahraničí.

Minister zahraničných vecí Lajčák používa obvyklú taktiku, kedy vinu za hanbu pre Slovensko presúva z tých, ktorí sú jej skutočnou príčinou, na tých, ktorí sa snažia situáciu riešiť a trvajú na tom, aby sa skutočne riešila. Ak mu naozaj záleží na tom, aby si Slovensko, a to nielen počas predsedníctva v Rade EÚ, nerobilo hanbu, mal by vyzvať svojho kolegu Kaliňáka, aby urýchlene odstúpil a umožnil nezávislé vyšetrenie celého prípadu.

Povolebná obhajoba strán Most-Híd a #Sieť, že svojou účasťou vo vláde Smeru bránia nárastu extrémizmu, sa ukazuje čím ďalej tým viac absurdnou.

Najväčším zdrojom podpory pre extrémistické strany je práve neschopnosť a neochota štátu riešiť kauzy typu Bašternák štandardným spôsobom. To znamená, že podozrivý minister odstúpi a nezávislé štátne orgány celú vec patrične prešetria. Ak by sa tak stalo, ak by občania videli, že štát si plní svoje povinnosti aj voči najmocnejším politikom v ňom, stratili by extrémistické strany podstatnú časť svojich argumentov proti demokratickému zriadeniu a tým aj voličskú podporu.

Dôsledný boj proti prepojeniu najvyšších poschodí politickej moci a organizovaného zločinu je jediná možnosť, ako ukázať občanom Slovenska, že extrémisti nemajú pravdu a nemá zmysel ich voliť.

Juraj Petrovič

podpredseda OKS

V Bratislave 16. júna 2016.

Comments

Komentáre


Juraj Petrovič

Juraj Petrovič je vyštudovaný hudobník a právnik. Pracuje na pozícii stredného manažmentu v oblasti chemického priemyslu. Členom OKS je od roku 2002, postupne zastával rôzne funkcie v republikovej rade a predsedníctve OKS. V období 2012 až 2020 pôsobil ako predseda Programovej rady OKS a v rokoch 2013 až 2020 bol podpredsedom OKS.