Občianska konzervatívna strana oceňuje, že Slovenská republika má po dlhých rokoch v osobe Andreja Kisku hlavu štátu, na ktorú možno byť hrdý, ktorá dokáže pomenovať podstatné problémy spoločnosti a načrtnúť víziu ďalšieho smerovania krajiny.

Nie je zanedbateľné, že prezident tak dokáže činiť bez toho, aby sa zapájal do politických šarvátok medzi vládnou koalíciou a opozíciou a pritom nezahmlieva, ale hovorí veci priamo, jasne a zrozumiteľne.

Slobodný a demokratický svet členských krajín NATO a EÚ akiste nie je dokonalý. Je však nespochybniteľne lepším riešením ako alternatíva v podobe totalitných alebo autoritatívnych režimov. OKS preto rovnako ako prezident vníma, že naše členstvo v Európskej únii nemá žiadnu rozumnú alternatívu.

Štát je tu pre ľudí, nie ľudia pre štát. OKS zdieľa znepokojenie prezidenta Kisku, že dôvera občanov v právny štát a jeho inštitúcie klesá. Tak ako Andrej Kiska, aj OKS vidí dôvod rastúcej nedôvery občanov v neustále pribúdajúcich kauzách politickej korupcie a klientelizmu, ktoré sú namiesto vyšetrenia a vyvodenia nielen politickej zodpovednosti zametané pod koberec. OKS sa zhoduje s hlavou štátu aj v uvedomovaní si potreby nulovej tolerancie k prejavom extrémizmu a neonacizmu.

Jedným z hlavných zdrojov podpory pre extrémistické strany je práve neschopnosť a neochota štátu riešiť kauzy typu Bašternák štandardným spôsobom. To znamená, že podozrivý minister odstúpi a nezávislé štátne orgány celú vec patrične prešetria. Ak by sa tak stalo, ak by občania videli, že štát si plní svoje povinnosti aj voči najmocnejším politikom v ňom, stratili by extrémistické strany dôležitú časť svojich argumentov proti demokratickému zriadeniu a tým aj voličskú podporu.

Dôsledný boj proti prepojeniu najvyšších poschodí politickej moci a organizovaného zločinu je nevyhnutnou podmienkou pre zachovanie dôvery občanov v demokratický politický systém.

Ondrej Dostál

predseda OKS

V Bratislave dňa 16. júna 2016.

Comments

Komentáre


Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.