Dnes si pripomíname neslávne výročie tzv. Víťazného februára, výsledkom ktorého bolo ovládnutie krajiny komunistickou stranou na štyri desaťročia. Občianska konzervatívna strana (OKS) považuje 25. február 1948 za jeden z čiernych dní našej novodobej histórie.

Po skončení druhej svetovej vojny, po páde fašistického režimu, ktorý existoval na území Slovenska v rokoch 1939-45 a po uskutočnení povojnových demokratických volieb v bývalom Československu v roku 1946, sa mohlo zdať, že éru totalitných režimov a neslobody už máme navždy za sebou. Žiaľ, nebolo to tak. Komunisti intenzívne pracovali na ovládnutí silových zložiek štátu a demontáži demokracie. To sa im za necelé dva roky od volieb podarilo. Ďalšie voľby, ktoré sa konali v štyroch desaťročiach po februári 1948, už neboli ani demokratické, ani slobodné.

Aj dnes má mnoho ľudí pocit, že demokracia a sloboda sú samozrejmosť, niečo, čo tu bude navždy. Lenže demokracia a sloboda nie sú samozrejmosť. S rozvojom moderných technológií a sociálnych sietí sa čoraz ľahšie šíria aj názory, ktoré ohrozujú slobodou a demokraciu. Ospravedlňovanie alebo relativizácia zločinov komunistického a fašistického režimu môžu byť prvým krokom k opakovanému nastoleniu takýchto režimov.

Preto je potrebné si pripomínať aj smutné udalosti našej histórie, akým bolo nastolenie komunistickej totality. Pretože slobodu a demokraciu je potrebné aj dnes aktívne brániť.

Ondrej Dostál
predseda OKS, poslanec NR SR

Radovan Kazda
člen OKS, poslanec NR SR

Ivan Kuhn
podpredseda OKS

Martin Mlýnek
podpredseda OKS

Juraj Bakoš
člen predsedníctva OKS

Juraj Petráš
člen predsedníctva OKS

Matej Števove
člen predsedníctva OKS

Juraj Petrovič
člen OKS

V Bratislave dňa 25. februára 2021.

Comments

Komentáre