Bratislava, 7. júla 2021 – Ak mala pani prezidentka pochybnosti o súlade referendovej otázky s ústavou, bolo jej legitímnym právom obrátiť sa na ústavný súd.

Ak väčšina sudcov ústavného súdu dospela k záveru, že referendová otázka nie je v súlade s ústavou, bolo povinnosťou ústavného súdu tento nesúlad konštatovať.

„Útoky opozičných, ale aj niektorých vládnych politikov na ústavný súd a pani prezidentku sú nenáležité a hlúpe,“ uviedol Ondrej Dostál, predseda OKS a poslanec NR SR (klub SaS).

Ondrej Dostál pripomína, že „12 z 13 sudcov súčasného ústavného súdu bolo za kandidátov na ústavných sudcov zvolených parlamentom v čase vlád strany SMER-SD.“

Snahy skracovať dĺžku volebného obdobia NR SR prostredníctvom referenda považujú poslanci OKS za nelegitímne a odporujúce princípom parlamentnej demokracie.

„Nie náhodou sa k takýmto ťahom uchyľujú politici ako Mečiar, Fico alebo Pellegrini. Teda politici, ktorých spája korupčný spôsob vlády a nerešpektovanie pravidiel. V tomto prípade nerešpektovanie ústavou stanovenej dĺžky volebného obdobia a snaha predrať sa k moci čo najskôr a za každú cenu,“ pokračuje predseda OKS Dostál.

„Teší ma dnešné rozhodnutie ústavného súdu. Vo všeobecnosti preto, lebo zodpovedá tomu, čo som si o referendách o predčasných voľbách myslím. A v tomto prípade konkrétne aj preto, že Smeru 1 a Smeru 2 nevyšla ich snaha skrátiť čas, keď majú orgány činné v trestnom konaní rozviazané ruky a môžu vyšetrovať korupčné kauzy z čias, keď boli ich predstavitelia pri moci,“ uzatvára člen ústavnoprávneho výboru parlamentu Dostál.

Comments

Komentáre