Občianska konzervatívna strana (OKS) oceňuje zodpovedný prístup prezidenta SR Andreja Kisku k riešeniu súčasnej politickej krízy a rešpektuje jeho dnešné rozhodnutie vymenovať vládu Petra Pellegriniho ako postup v súlade s ústavou a ústavnými zvyklosťami.

Budúca vláda Petra Pellegriniho si však dôveru parlamentu, ani občianskej verejnosti nezaslúži. A to prinajmenšom z troch hlavných dôvodov.

1. Dôveryhodnou by v súčasnej situácii mohla byť iba vláda, ktorej predseda a väčšina členov by neboli vykonávateľmi vôle svojho straníckeho predsedu Roberta Fica. Pellegriniho vláda však bude v podstate štvrtou vládou Roberta Fica.

2. Dôveryhodnou by mohla byť iba vláda, ktorej členovia nie sú spájaní s podozreniami z korupčného, klientelistického alebo iného pochybného správania v rozpore s verejným záujmom. Vzhľadom na to, že v nej budú sedieť ľudia ako Ján Richter, Richard Raši či Peter Gajdoš, vláda nebude spĺňať ani túto podmienku dôveryhodnosti.

3. Treťou zásadnou podmienkou dôveryhodnosti vlády je, že na čele rezortu vnútra bude stáť človek, ktorý je dostatočne silnou odbornou a morálnou autoritou, aby bol zárukou zásadných zmien vo fungovaní ministerstva a polície a odstrihnutia od dedičstva Roberta Kaliňáka. Tomáš Drucker takúto záruku nepredstavuje.

Štvrtá vláda Roberta Fica nebude riešením problému, ktorý dnes Slovensko má, ale súčasťou tohto problému.

Ondrej Dostál
predseda OKS, poslanec NR SR

V Bratislave dňa 21. marca 2018.

Comments

Komentáre