Na dnes, 23. marca 2018, pripadá druhé výročie od vymenovania tretej Ficovej vlády prezidentom Kiskom. Tá sa ho však právom nedožila, keďže si tu pestovala bezprávny štát a prerastanie mafie do politiky a politiky do mafie.

Tretia Ficova vláda sa nedožila ani polovice volebného obdobia právom, keďže vytvárala také prostredie, v ktorom si niekto trúfol zavraždiť investigatívneho novinára a jeho snúbenicu.

Na dnes, 23. marca 2018, sa predseda parlamentu Andrej Danko rozhodol zvolať schôdzu, na ktorej má o dôveru požiadať na druhý pokus zostavená vláda na čele s Petrom Pellegrinim. Aké symbolické.

Pellegriniho vláda, ktorú prezident včera vymenoval, bude v podstate štvrtou Ficovou vládou.

Ficova vláda sama seba vyhlasovala za hrádzu proti extrémizmu, no reálne neurobila žiadne kroky smerujúce k tomu, aby v parlamente viac nesedeli fašisti a aby po krajine nevznikali ozbrojené oddiely samozvaných brancov.

Ficova vláda ústami svojho predsedu neustále zdôrazňovala smerovanie Slovenska do jadra Európskej únie, no reálne sa konšpiračnými výrokmi o Sorosovi vyslovenými z tých istých úst posunula k Orbánovi do jadra V4, odkiaľ sa vzhliada viac k Putinovi, než do jadra EÚ.

Ficova vláda pokračovala v hanebnej rozpočtovej nezodpovednosti. Betónovala deficitné hospodárenie a opakovane odsúvala vyrovnaný alebo prebytkový rozpočet, a to napriek tomu, že ekonomike sa darí a nezamestnanosť klesá.

Ficova vláda trestuhodne nevyužila lepšie časy na to, aby pripravila Slovensko na horšie časy.

Je známe, že Slovensko čaká jedna z najhorších demografických prognóz spomedzi členských krajín EÚ v podobe expresného starnutia populácie. Zároveň chýbajú adekvátne sociálne a zdravotné služby pre starnúce obyvateľstvo. V tejto situácii nie je hrozbou pre budúcnosť len dlh, ktorý rok čo rok vytvárala svojou rozpočtovou činnosťou Ficova vláda. Je tu stále prítomný aj dosiaľ nesplatený modernizačný dlh zdedený zo socializmu, ku ktorému sa pomaly nabaľuje skrytý dlh z nereformovania systémov vo verejnej správe.

Pellegriniho vláda bude pokračovaním tej Ficovej, potvrdzuje to aj svojím programovým vyhlásením, ktoré sa od vyhlásenia tretej Ficovej vlády nijako nelíši. Pellegriniho vláde chýba dôveryhodnosť rovnako ako chýbala Ficovej vláde.

Dôveryhodnou by v súčasnej situácii mohla byť iba vláda vedená dôveryhodným premiérom.

Dôveryhodnou môže byť iba vláda, ktorej členovia sú sami dôveryhodní. Teda nie sú spájaní s podozreniami z korupčného, klientelistického alebo iného pochybného správania v rozpore s verejným záujmom.

Zásadnou podmienkou dôveryhodnosti vlády dnes je, že na čele rezortu vnútra bude stáť človek, ktorý je dostatočne silnou odbornou a morálnou autoritou. Pri všetkej úcte k manažérskym schopnostiam a kultivovanému vystupovaniu Tomáša Druckera, ale on rozhodne nie je zárukou zásadných zmien vo fungovaní ministerstva a polície a odstrihnutia od dedičstva Roberta Kaliňáka.

Štvrtá Ficova vláda, skrývajúca sa za Pellegriniho ako malé deti za maminu sukňu, si našu dôveru nezaslúži.

Ondrej Dostál, predseda OKS, poslanec NR SR

Juraj Petrovič, podpredseda OKS

Ivan Kuhn, podpredseda OKS

Martin Mlýnek, podpredseda OKS

V Bratislave dňa 23. marca 2018.

Comments

Komentáre