Poslanci dnes v Národnej rade SR odmietli ďalej rokovať o návrhu novely zákona, ktorou sa mali odstrániť protiústavné časti zákona o štátnom občianstve, ktoré spôsobujú, že slovenskí občania prichádzajú o slovenské občianstvo proti svojej vôli.

V novele zákona o štátnom občianstve, ktorý sme spolu s kolegami z poslaneckého klubu SaS Petrom Osuským a Martinom Poliačikom predložili na rokovanie parlamentu, sme navrhovali, aby sa zo zákona vypustili ustanovenia, na základe ktorých je občanom Slovenskej republiky odnímané občianstvo proti ich vôli len na základe toho, že nadobudnú občianstvo iného štátu. Doplnenie týchto ustanovení do zákona o štátnom občianstve presadila v roku 2010 prvá vláda Roberta Fica.

V parlamente sa počas nasledujúcich rokov objavilo viacero poslaneckých návrhov na zmenu zákona o štátnom občianstve, ktoré tento problém riešili rôznym spôsobom. S návrhom na dôslednú obnovu pôvodného právneho stavu a  na zrušenie odnímania štátneho občianstva občanom SR proti ich vôli prišiel vo svojom návrhu novely zákona o štátnom občianstve v januári 2014 poslanec SaS Peter Osuský. S identickým návrhom, vrátane doslovne prebratej argumentácie v dôvodovej správe, prišla v septembri 2014 skupina poslancov MOST-HÍD v zložení Béla Bugár, Gábor Gál, László Sólymos, Peter Vörös a  Lucia Žitňanská. Všetky tieto pokusy skončili neúspechom.

Dnešný neúspech je iný v tom, že kým v minulosti ukončeniu režimu, v rámci ktorého slovenskí občania prichádzajú o slovenské občianstvo proti svojej vôli bránila strana SMER-SD, v súčasnosti platí, že na tieto pozície sa postavili aj tí poslanci MOST-HÍD, ktorí v minulosti boli podpísaní pod návrhom, v ktorom žiadali Ústavný súd SR, aby rozhodol o ústavnosti príslušných ustanovení.

Na Ústavný súd SR sa 22. septembra 2011 obrátila skupina poslancov NR SR na čele s poslancom za Most-Híd Gáborom Gálom s návrhom na posúdenie súladu niektorých ustanovení zákona o štátnom občianstve s ústavou. Ústavný súd však návrh z procesných dôvodov v septembri 2014 odmietol, pretože sa nenašla nadpolovičná väčšina sudcov Ústavného súdu, ktorá by rozhodla o ústavnosti alebo neústavnosti zákona. Ústavný súd teda nerozhodol o tom, že návrh je v súlade s ústavou, ani o tom, že nie je, pretože nerozhodol vôbec.

Podľa agentúrnej správy zo začiatku apríla zákon o občianstve pripravil o slovenský pas doteraz 1 331 ľudí. Z nich najviac prijalo občianstvo české 403, nemecké 312, rakúske 182, maďarské 68, americké 49, nórske 31, holandské 29, belgické 26, írske 20 a tak ďalej. Zákon, ktorého zámerom bolo postihovať primárne slovenských občanov maďarskej národnosti, Maďarov žijúcich v Dunajskej Strede, Komárne, Rimavskej Sobote, miesto toho postihuje slovenských občanov, ktorí žijú v Berlíne, Prahe alebo v Londýne. Poslanci Národnej rady SR dnes rozhodli, že týmto ľuďom bude Slovensko naďalej ukazovať chrbát.

Ondrej Dostál

predseda OKS a poslanec Národnej rady SR

V Bratislave dňa 28. apríla 2016.

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.