Nitra, 18. marca 2023 – Občianska konzervatívna strana (OKS) na dnešnom Republikovom sneme v Nitre rozhodla o tom, že OKS má záujem pokračovať v partnerskej spolupráci so stranou Sloboda a Solidarita (SaS) a septembrových predčasných volieb sa zúčastní prostredníctvom štyroch kandidátov na kandidátnej listine SaS.

OKS mala v predošlých dvoch volebných obdobiach zastúpenie v poslaneckom klube SaS v osobe predsedu OKS Ondreja Dostála a podpredsedu OKS Radovana Kazdu v uplynulom období. Republikový snem OKS konštatoval, že doterajšia korektná spolupráca medzi občianskymi konzervatívcami a liberálmi sa osvedčila a deklaroval vôľu pokračovať v nej aj naďalej, a to prostredníctvom  štyroch kandidátov na kandidátnej listine SaS v septembrových predčasných parlamentných voľbách, ktorými sú Ondrej Dostál, Radovan Kazda, Martin Mlýnek a Slávka Henčeková.

OKS je stranou občianskou, demokratickou a pravicovou. OKS mieni naďalej presadzovať princípy liberálnej parlamentnej demokracie a obhajobu takej spoločnosti, ktorá si ctí ľudské práva, individuálne slobody, súkromné vlastníctvo a slobodný trh.

OKS vníma, že viac ako kedykoľvek predtým, je v súčasnosti dôležité zdôrazňovať, že budovanie kolektívnej bezpečnosti, založenej na vedomí spoločných práv a povinností štátov združených v NATO a EÚ, nemá pre budúcnosť Slovenska alternatívu.

OKS považuje za kľúčové, aby zo strany Slovenska aj po parlamentných voľbách pokračovala terajšia morálna, materiálna i vojenská pomoc a podpora Ukrajine, ktorá čelí brutálnej agresii zo strany Putinovho Ruska.

OKS si uvedomuje, že Slovensko nutne potrebuje, aby v parlamente a vláde boli zastúpené také politické strany, ktoré budú mať v zahraničnopolitickej orientácii jasný euroatlantický kompas a v domácej politike budú presadzovať ekonomické a spoločenské reformy, ktoré vrátia Slovensko naspäť na trajektóriu napredovania. OKS bude dôsledne presadzovať stabilizáciu a konsolidáciu verejných financií a zároveň nezvyšovanie už dnes vysokého daňového a odvodového zaťaženia obyvateľstva a podnikateľov. Riešenia rastúceho deficitu verejných financií treba hľadať v reformách verejného sektora, decentralizácii a privatizácii. OKS bude požadovať, aby sa prijali také stratégie, ktoré budú smerovať k vyrovnanému štátnemu rozpočtu už počas nasledujúceho volebného obdobia. V tomto hodnotovom nastavení ostáva pre nás SaS naďalej najbližším partnerom.

OKS nezabúda na to, že v septembri 2023 si Slovensko pripomína štvrťstoročie od volieb, v ktorých sa rozhodovalo o budúcnosti našej krajiny, a občania vtedy odmietli pokračovanie vlády Vladimíra Mečiara. V tohtoročných septembrových voľbách budeme opäť rozhodovať o tom, či sa na dejinnej križovatke medzi demokraciou a autokraciou Slovensko vyberie správnou cestou.

OKS preto mieni v prípade pôsobenia v parlamente po septembrových voľbách podporovať len takú vládu, ktorá nebude pozostávať alebo opierať sa o hlasy strán extrémistov a fašistov, ktorá si bude ctiť liberálnu parlamentnú demokraciu a ľudské práva pre všetkých, ktorá nebude spochybňovať členstvo Slovenska v NATO a EÚ a ktorá bude mať jasno v tom, že je aj v našom záujme, aby ruský agresor čo najskôr opustil územie v rámci medzinárodne uznávaných hraníc Ukrajiny a následne sa zodpovedal za hanebné činy, ktorých sa na Ukrajine a jej obyvateľoch v ostatnom čase dopustil.

Comments

Komentáre