Občianska konzervatívna strana (OKS) ostro odsudzuje zásahy ruskej polície proti pokojným protestom demokratickej verejnosti v Moskve.

Prezidentské voľby v Rusku nie sú od nástupu Putina k moci skutočne slobodné a demokratické a nie je v nich zvolený demokratický líder slobodnej krajiny, ale autoritársky vládca impéria.

Autoritársky štýl politiky prezidenta Putina sa v súčasnosti prejavuje aj na nižšej úrovni v miestnych voľbách. Putin v duchu tradícií samoderžavia a komunistickej diktatúry nechce dopustiť, aby predstavitelia demokratickej opozície ohrozili kandidátov vládnej strany čo i len na komunálnej úrovni. Vládne orgány zabránili najväčšiemu oponentovi prezidenta Putina Alexejovi Navaľnému uchádzať sa v otvorenej súťaži o post prezidenta a podobne Putinova administratíva zabránila uchádzať sa vo voľbách o hlasy občanov desiatkam demokratických kandidátov.

Súčasné dianie v Moskve iba potvrdzuje to, že Putinovo Rusko nie je demokratickou krajinou rešpektujúcou základné práva a slobody svojich občanov. Prinavrátenie hlasovacích práv v Rade Európy Rusku bol omyl, ktorý by mal byť čo najskôr napravený. Ruskej federácii by mali byť tieto práva opäť pozastavené, kým sa nezačne správať ako štandardná demokratická krajina.

OKS vyjadruje podporu všetkým demokratickým silám v Rusku, aby nevzdávali svoj boj za skutočnú slobodu a demokraciu.

OKS vyzýva Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, aby sa jednoznačne vyjadrilo k dianiu v Moskve a odsúdilo policajné zákroky proti pokojným demonštrantom.

Je povinnosťou demokratických politikov jasne sa postaviť proti takýmto nedemokratickým praktikám Putinovho režimu, nie sa pred Putinom skláňať v hlbokom úklone, ako to zvykne robiť predseda NR SR a SNS Andrej Danko. OKS očakáva, že predstavitelia demokratickej Slovenskej republiky nebudú neustále cestovať do Ruska a stretávať sa s ruskými predstaviteľmi, ktorí sú zodpovední za potláčanie demokratickej opozície a sú na sankčných zoznamoch Európskej únie.

OKS podporuje sankcie Európskej únie voči Rusku, kým sa Rusko nezačne správať ako civilizovaná demokratická krajina, rešpektujúca vôľu svojich občanov, vrátane opozície, ktorá je nedeliteľnou súčasťou demokracie.

OKS pozýva demokraticky zmýšľajúcich občanov, aby svoju podporu demokratickým silám v Rusku a nesúhlas s policajnými zásahmi v Moskve vyjadrili pred budovou Veľvyslanectva Ruskej federácie na Godrovej ulici v Bratislave dnes o 18:00 hod.

Ondrej Dostál, predseda OKS, poslanec NR SR (klub SaS)
Ivan Kuhn, podpredseda OKS

V Bratislave dňa 29. júla 2019.

Comments

Komentáre