Občianska konzervatívna strana (OKS) víta odchod Petra Plavčana z funkcie ministra školstva.

Tento krok je vyvodením len základnej politickej zodpovednosti za škandál okolo rozdeľovania eurofondov na výskum, nie je však sám o sebe dostatočný. Potrebné sú ešte prinajmenšom štyri rovnako dôležité opatrenia.

  1. Eurofondovú kauzu je potrebné dôsledne prešetriť, zistiť a verejne pomenovať všetky pochybenia a zlyhania, konkrétnych ľudí, ktorí ich spôsobili, a následne ich zobrať na zodpovednosť. Vyvodenie zodpovednosti by nemalo mať iba charakter trestnoprávny, prípadne podobu čakania na to, k čomu dospejú kontrolné orgány Európskej únie. Podľa OKS je životným záujmom Slovenskej republiky, aby sa s touto kauzou sama vysporiadala. Pomenovaniu zodpovedných a vyvodzovaniu zodpovednosti preto nemôže brániť len to, ak sa nepodarí preukázať spáchanie trestného činu.
  2. Rovnako dôležité je zmeniť nastavenia systému tak, aby sa tieto zlyhania už nemohli opakovať alebo aby boli aspoň oveľa ľahšie odhaliteľné. Predovšetkým je potrebné zverejňovať všetky informácie, ktoré súvisia s rozdeľovaním a čerpaním eurofondov, pretože transparentnosť umožní lepšiu kontrolu zo strany verejnosti. OKS takéto návrhy v minulosti presadzovala a bude v tom pokračovať aj v budúcnosti.
  3. Je zodpovednosťou SNS, aby sa nástupcom Petra Plavčana stal človek, ktorého morálny kredit a doterajšie pôsobenie nebudú vzbudzovať pochybnosti, žeby sa podobný škandál mohol opakovať.
  4. OKS je presvedčená, že premiér Robert Fico by mal odvolať aj ministrov za SMER-SD, pri ktorých existujú prinajmenšom rovnako vážne dôvody pre odchod z funkcie ako pri Petrovi Plavčanovi, čiže Roberta Kaliňáka a Jána Richtera. Predseda vlády by nemal uplatňovať dvojaký meter voči ministrom vlastnej strany a ministrom svojho koaličného partnera.

Bez splnenia týchto štyroch podmienok ostane odchod Petra Plavčana iba prázdnym gestom pre verejnosť.

 

Ondrej Dostál

predseda OKS a poslanec NR SR

 

V Bratislave dňa 17. augusta 2017.

Comments

Komentáre