Premiér Fico nie je ani ochranca slovenských záujmov v EÚ ani presvedčený Európan. Je to obyčajný populista bez chrbtovej kosti.

Slovensko a Maďarsko neuspeli so žalobou proti Rade EÚ v otázke migračných kvót na Európskom súdnom dvore v Luxemburgu. V súvislosti s týmto prehratým súdnym sporom sa ukazuje, že celá žaloba na Európsky súdny dvor bola len súčasťou predvolebnej kampane Roberta Fica.

Ficova druhá vláda podala žalobu v decembri 2015, tri mesiace pred parlamentnými voľbami. Mechanizmus relokácie 120-tisíc utečencov z preplnených táborov v Grécku a Taliansku schválila Európska únia v roku 2015. Slovensko malo podľa kvót prijať 652 utečencov z Grécka a 250 utečencov z Talianska.

Slovensko a Maďarsko namietali proti systému a v žalobe tiež tvrdili, že systém mal byť schválený súhlasom všetkých členských štátov, nie nadpolovičnou väčšinou. Súdny dvor tvrdí, že systém je dočasným riešením na núdzovú situáciu a preto môže Únia spraviť výnimky v legislatívnom procese a o kvótach tak nemuseli rozhodovať národné parlamenty.

Táto kauza ukazuje v plnej nahote pokrytectvo Roberta Fica, ktorý v súvislosti so súčasnými diskusiami o vytvorení integračného jadra vyhlásil, že Slovensko musí patriť do „prvej ligy“. Pritom je viac ako pravdepodobné, že v integračnom jadre sa väčšina rozhodnutí bude robiť väčšinovo a nie konsenzuálne a vplyv národných parlamentov bude marginalizovaný.

Premiér Fico je tak populisticky raz zástancom a raz odporcom spoločných európskych riešení, podľa toho, čo ukazujú prieskumy verejnej mienky a podľa toho ako ďaleko alebo ako blízko sú parlamentné voľby.

Podanie žaloby na Európsky súdny dvor ohľadne kvót v situácii, keď premiér Fico zároveň vyhlasoval, že utečenci aj tak na Slovensko ísť nechcú a keď ich sem presunú, tak sa po krátkom čase zbalia a odídu do bohatších členských krajín, nedáva žiadny iný zmysel ako snaha osloviť pred voľbami tých občanov, ktorí podľa prieskumov verejnej mienky mali obavy z masového prílivu utečencov do našej krajiny.

Ondrej Dostál
predseda OKS a poslanec NR SR

Ivan Kuhn
podpredseda OKS

V Bratislave dňa 6. septembra 2017.

Comments

Komentáre