Slovenská republika sa zajtra rozlúči so svojím prvým prezidentom. Michal Kováč vo funkcii hlavy štátu významnou mierou prispel k zachovaniu demokratického charakteru našej krajiny a k jej neskoršiemu začleneniu do Európskej únie a NATO. Aj vďaka jeho politickému pôsobeniu je dnes Slovensko súčasťou demokratického Západu. Zaslúži si za to našu úctu.

Zápas Michala Kováča o demokratický právny štát bol zápasom s vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom a s mečiarizmom. Michal Kováč v tomto zápase priniesol aj osobné obete, keď sa on sám i jeho rodina stali terčom útokov nielen politického charakteru. Temnou škvrnou na ponovembrovom vývoji Slovenska ostáva bezprecedentné zneužitie tajnej služby na únos prezidentovho syna.

Občianska konzervatívna strana považuje za hanebné, že tento politický zločin zostáva aj po vyše dvoch desaťročiach nepotrestaný. Hlavnou príčinou sú dodnes nezrušené Mečiarove amnestie. Odchod Michala Kováča nám to pripomína s novou naliehavosťou.

OKS vyzýva všetky politické strany z demokratickej časti politického spektra, aby v záujme obnovy základnej spravodlivosti a vysporiadania sa s mečiarovským zneužívaním štátnej moci spoločne navrhli a spoločne presadili zrušenie Mečiarových amnestií.

Slová úcty k zosnulému Michalovi Kováčovi bez skutočnej vôle vysporiadať sa s týmto politickým zločinom zorganizovaným štátnou mocou nič neznamenajú. Postoj k zrušeniu Mečiarových amnestií je pre všetky politické sily, aj pre všetkých politikov individuálne príležitosťou ukázať, na ktorej strane civilizačného sporu, ktorý v 90. rokoch stelesňovali Michal Kováč a Vladimír Mečiar, stáli a stoja.

OKS vždy podporovala zrušenie Mečiarovych amnestií a podporí aj všetky budúce návrhy na ich zrušenie.

Ondrej Dostál, predseda OKS

Juraj Petrovič, podpredseda OKS

V Bratislave dňa 12. októbra 2016.

Comments

Komentáre