Predseda OKS a poslanec NR SR Ondrej Dostál dnes v parlamente odôvodňoval návrh, ktorým by sa dnešná povinnosť občana hlásiť svoj prechodný pobyt štátnym orgánom zmenila na právo.

Podľa informácií, ktoré si prostredníctvom infozákona vyžiadal Ondrej Dostál od ministerstva vnútra, nebol v ostatných rokoch za nesplnenie si povinnosti ohlásiť svoj prechodný pobyt doma či v zahraničí nik sankcionovaný. Zaujímavé je tiež zistenie, že elektronický register vedený ministerstvom vnútra, ktorý je súčasťou balíka predražených eurofondových IT projektov druhej Ficovej vlády, stál 19 miliónov eur, avšak nedokáže poskytnúť oddelene informáciu týkajúcu sa občanov s nahláseným prechodným pobytom na Slovensku a v zahraničí.

Zbytočná povinnosť hlásiť štátu svoj pobyt, ktorá navyše štátom nie je vymáhaná, nemá podľa predsedu OKS čo hľadať v právnom systéme SR. Spolu so skupinou poslancov z klubu SaS preto navrhuje, aby sa táto povinnosť občanov zmenila na právo občanov. Dnes tento návrh v prvom čítaní podporili nielen poslanci opozície, ale i koalície, preto o ňom parlament bude ďalej rokovať.

Comments

Komentáre