Polícia prešetruje trestné oznámenie na ministra vnútra Kaliňáka neobvykle pomalým tempom. 

Po vyše šiestich mesiacoch od jeho podania ma ako jedného z oznamovateľov vyzvala na jeho doplnenie. Z výzvy vyplýva, že polícia za polroka nedokázala rozhodnúť ani to, či vo veci začne trestné stíhanie. Hoci podľa § 196 ods. 2 Trestného poriadku o tom mala rozhodnúť do 30 dní od prijatia trestného oznámenia.

Dňa 28. januára 2016 sme spolu s Ivanom Kuhnom a Jakubom Nedobom podali trestné oznámenie v súvislosti s podozreniami týkajúcimi sa zasahovania vysokých predstaviteľov strany SMER-SD a vlád Roberta Fica do kauzy podvodov s DPH známej ako kauza Chovanec.

Naše trestné oznámenie vychádzalo z informácií zverejnených v týždenníku Trend v článku Xénie Makarovej a Zuzany Petkovej Špičky Smeru sa ocitli v kauze DPH. V článku sa opisuje vyšetrovanie rozsiahlych daňových podvodov reťazca spoločností z východného Slovenska, ktorými bol štát prostredníctvom neoprávneného čerpania nadmerných odpočtov DPH týmito firmami pripravený najmenej o 75 miliónov eur (kauza Chovanec). Týždenník Trend sa v článku opieral o informácie, ktoré vyzerajú ako vyšetrovací spis. V týchto informáciách hlavný aktér podvodov Milan Chovanec spomína prepojenia na vysokých predstaviteľov strany SMER – SD a vlád Roberta Fica: ministrov Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka a ďalších vysokých predstaviteľov SMER-SD Stanislava Kubánka a Jozefa Bučeka. V článku sa uvádza, že „podľa výpovedí M. Chovanca sa mali ľudia zo Smeru podieľať na krytí podvodov, vybavovať veci na daňových úradoch či polícii, pričom M. Chovanec hovorí aj o províziách v prospech strany.“

Až po viac ako šiestich mesiacoch mi ako jednému z oznamovateľov bola minulý týždeň doručená výzva na doplnenie trestného oznámenia. Polícia ma vyzvala, že pokiaľ disponujem aj inými relevantnými a konkrétnymi informáciami resp. písomnými podkladmi, ktoré preukazujú protizákonné konanie vyššie uvedených osôb v súvislosti s kauzou podvodov na DPH skupiny okolo Milana Chovanca, aby som tieto písomne, resp. osobne uviedol a doplnil tak trestné oznámenie.

Z textu nášho trestného oznámenia je pritom zrejmé, že žiadnymi ďalšími informáciami nedisponujem a trestné oznámenie vychádza z článku v týždenníku Trend. Ďalšími informáciami môže teda disponovať redakcia Trendu a predovšetkým samotná polícia, ktorá kauzu Chovanec vyšetruje a o ktorej zistenia sa opiera aj článok v Trende.

Hoci sa naše trestné oznámenie týka najmä podozrení z trestných činov korupcie a okrem Generálnej prokuratúry SR sme ho adresovali národnej protikorupčnej jednotke Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), vecou sa zaoberá národná jednotka finančnej polície NAKA.

Je zarážajúce, že na obvinenie osôb, ktorých konanie by mohlo byť v rozpore so záujmami ministra Kaliňáka (napr. asistenta poslanca Jozefa Rajtára Filipa Rybaniča, ktorý si pozrel Kaliňákov účet v Tatrabanke, alebo prokurátora Vasiľa Špirka, ktorý dozoroval kauzu Kaliňáka a Bašternáka), stačí polícii niekoľko dní, či dokonca len hodín. Avšak pri trestnom oznámení, ktoré smeruje proti Kaliňákovi, sa po šiestich mesiacoch polícia len spýta oznamovateľa, či nechce trestné oznámenie doplniť, a nedokáže rozhodnúť ani o tom, či začne trestné stíhanie.

Tým sa len potvrdzuje, že síce nie dostačujúcou, ale nevyhnutnou podmienkou korektného prešetrenia všetkých podozrení týkajúcich sa Roberta Kaliňáka tak v kauze Chovanec, ako aj v kauze Bašternák, je jeho odchod z postu ministra vnútra.

Ondrej Dostál

predseda OKS

poslanec NR SR

V Bratislave dňa 15. augusta 2016.

 

Súvisiace informácie:

Ondrej Dostál: Prečo sa Kaliňák nemusí obávať polície

mjr. JUDr. Radovan Trusa, Prezídium Policajného zboru, Národná kriminálna agentúra, národná jednotka finančnej polície, expozitúra Východ, Rastislavova 69, Košice: Výzva na doplnenie trestného oznámenia, 8. 8. 2016

Ondrej Dostál, Ivan Kuhn, Jakub Nedoba: Trestné oznámenie na preverenie účasti špičiek Smeru v kauze Chovanec, 28. 1. 2016

Špičky Smeru sa ocitli v kauze DPH, Xénia Makarová a Zuzana Petková, týždenník Trend 27. 1. 2016

Comments

Komentáre


Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.