Proti návrhu ministerstva financií na zavedenie dane z poistenia smeruje hromadná pripomienka verejnosti, ktorú za necelé dva dni podporilo už vyše 700 občanov. Hromadnú pripomienku iniciovali INESS, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika (KI) a Občianska konzervatívna strana (OKS) a podporila ju aj Slovenská spoločnosť aktuárov (SSA).

Návrh zákona o dani z poistenia bude mať negatívny vplyv na podnikateľské prostredie, zvýši daňové zaťaženie obyvateľstva a poisťovniam prinesie zvýšenú administratívnu záťaž. Ministerstvo financií plánuje novou daňou zvýšiť príjmy štátneho rozpočtu o takmer 57 miliónov eur ročne.

„Zvýšenie daňového zaťaženia nie je zdôvodnené ekonomickými potrebami štátu. Má sa udiať v čase, keď ekonomika rastie, príjmy štátneho rozpočtu sa zvyšujú a deficit klesá. Zavedenie dane z poistného nemá ani žiadny vecný dôvod, ktorý by súvisel s predmetom poistenia. Dôvodom je výlučne snaha zvýšiť príjmy štátneho rozpočtu, aby sa mohli ešte viac navyšovať jeho výdavky,“ upozorňuje analytik INESS Radovan Ďurana.

Predseda OKS a poslanec NR SR Ondrej Dostál považuje za nesprávne a úplne pomýlené, ak vláda plánuje prostredníctvom špeciálnej dane postihovať finančné zodpovedné správanie občanov a firiem spočívajúce vo vlastnom zabezpečení sa prostredníctvom poistenia. „Ak vzniknú škody, tak práve poistenie efektívne pomáha odstrániť alebo aspoň zmierniť ich následky. V porovnateľných situáciách čelia nepoistení ľudia a firmy oveľa vážnejším problémom ako poistení. A nezriedka za neexistujúce poistenie „zaskakuje“ štát, čo ho stojí nemalé finančné prostriedky. A teraz miesto toho, aby štát tento zodpovedný prístup občanov a firiem podporoval, ho plánuje špeciálnou daňou trestať. To je úplne absurdné,“ zdôrazňuje O. Dostál.

Daň z poistenia by mala nahradiť odvod z poistného. Dôvodom zavedenia dane z poistenia sú podľa dôvodovej správy „doterajšie poznatky, ktoré ukazujú, že odvod z prijatého poistného z neživotného poistenia zavedený od 1. januára 2017 je nesystémovým a neefektívnym opatrením“. Riaditeľ KI Peter Gonda súhlasí s tým, že odvod z prijatého poistného z neživotného poistenia je nesystémovým a neefektívnym opatrením. „Toto nesystémové a neefektívne opatrenie v podobe odvodu z poistného však treba zrušiť bez náhrady, nie ho nahrádzať iným nesystémovým, čisto účelovým, morálne nesprávnym a vecne neopodstatneným opatrením v podobe dane z poistenia,“ argumentuje P. Gonda.

Hlavnou požiadavkou hromadnej pripomienky je nezavádzať daň z poistenia a súčasne zrušiť odvod z poistného. V prípade neakceptovania tejto požiadavky žiadajú signatári v návrhu zákona vykonať aspoň zmeny, ktoré obmedzia zvýšenie daňového zaťaženia a znížia administratívnu záťaž spojenú so zavedením novej dane.

Navrhujú nezavádzať daň z poistenia pre životné poistenie, iba pre neživotné poistenie, ktoré už dnes podlieha odvodu z poistného, a stanoviť preň jednotnú sadzbu dane na úrovni 2 % miesto diferencovanej sadzby dane pre rôzne typy poistenia od 2 % do 18 %. V ďalších bodoch navrhujú oslobodiť od novej dane fyzické osoby – nepodnikateľov a uplatňovať daň iba na nové zmluvy, ktoré budú uzatvorené po zavedení dane.

Hromadnú pripomienku možno podporiť najneskôr dnes do polnoci na portáli changenet.sk.

 

Ondrej Dostál, poslanec NR SR, predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS)

Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS)

Peter Gonda, riaditeľ Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, (KI)

 

V Bratislave dňa 29. januára 2018.

 

Súvisiace informácie:

Hromadná pripomienka verejnosti

Návrh zákona

Comments

Komentáre