Päť poslancov demokratickej opozície spoločne navrhlo Petra Juščáka za člena Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN).

Na októbrovej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky sa uskutoční opakovaná voľba člena Správnej rady ÚPN. NR SR na septembrovej schôdzi zvolila iba jedného z chýbajúcich dvoch členov Správnej rady ÚPN. Stal sa ním Juraj Buzalka, ktorého nominovala vládna strana MOST-HÍD. Buzalku pritom v tajnej voľbe nepodporila ani časť vládnych poslancov a bol zvolený iba vďaka tomu, že v druhom kole mu odovzdali hlas aj opoziční poslanci.

Návrh na zvolenie Petra Juščáka do Správnej rady ÚPN predložili na septembrovú schôdzu poslanci z klubu SaS Ondrej Dostál (OKS) a Peter Osuský (SaS). Na októbrovú schôdzu ho predkladajú znovu, tento raz spoločne s poslancami Marekom Krajčim a Jánom Budajom (poslanecký klub OĽaNO) a poslankyňou Vierou Dubačovou (SPOLU – občianska demokracia). Peter Juščák je tak spoločným kandidátom väčšiny demokratickej opozície zastúpenej v NR SR.

Peter Juščák sa téme histórie a zločinov páchaných oboma totalitnými režimami v období neslobody venuje dlhodobo a systematicky. Ako jeden z prvých po roku 1989 systematicky zmapoval osudy ľudí odvlečených do gulagov. Je dobre zorientovaný v činnosti Ústavu pamäti národa, kde v minulosti pôsobil ako hovorca ÚPN a šéfredaktor časopisu Pamäť národa. Má odborné aj osobnostné predpoklady pre výkon funkcie člena Správnej rady Ústavu pamäti národa.

Ondrej Dostál                                                                     

predseda OKS, poslanec NR SR (poslanecký klub SaS)

V Bratislave dňa 10. októbra 2018.

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.