Dobrý deň priatelia!

Chcem Vás pozdraviť ako jeden zo Slovákov ktorí nesúhlasia so znením zákona o štátnom jazyku a ktorí minulý rok formou hromadnej pripomienky verejnosti protestovali proti pripravovanej novele tohto zákona.

Chcem aby ste vedeli že nie všetci Slováci sú fanúšikmi nacionalistických úletov Jána Slotu a jeho strany. Nie všetci Slováci sú nadšení z toho že Fico a spol. zobrali slotovcov do vládnej koalície prehliadajú a kryjú ich klientelistické kauzy a pokúšajú sa so SNS súťažiť v nacionalizme a protimaďarskej politike.

Minister kultúry Marek Maďarič povedal že naše dnešné zhromaždenie je zámerné vyvolávanie napätia a protislovenská provokácia. Avšak tým kto tu v skutočnosti provokuje nie sú Maďari ale Maďarič a jemu podobní politici vládnej koalície. Zámerným vyvolávaním napätia v slovensko-maďarských vzťahoch nie je protest proti jazykovému zákonu ale jeho novela ktorou sa zaviedli pokuty a ktorú pripravilo ministerstvo vedené pánom Maďaričom.

Za prijatím mečiarovského zákona o štátnom jazyku v roku 1995 aj za jeho ficovskou novelizáciou v roku 2009 bola zlá vôľa a protimaďarské inštinkty vládnych politikov. V tomto si Mečiar Slota a Fico môžu podať ruku.

Som tu dnes predovšetkým preto aby som povedal že spor o jazykový zákon nie je sporom medzi Slovákmi a Maďarmi. Nie je to ani spor medzi maďarskými politikmi a časťou slovenských politikov. Je to spor medzi ľuďmi ktorí chcú žiť v slobodnej spoločnosti a želajú si pokojné spolunažívanie slušných ľudí bez ohľadu na ich národnosť a tými ktorí si myslia že štát môže neobmedzene zasahovať do životov ľudí a zákon môže byť symbolickou palicou ktorá všetkým ukáže kto je tu pánom.

Keď sme minulý rok Slováci i Maďari spoločne vystúpili s hromadnou pripomienkou proti novele jazykového zákona nehovorili sme o právach menšín. Hovorili sme o slobode prejavu slobodnom šírení informácií a o neodôvodnenom zasahovaní štátnej moci do súkromnej sféry a do slobodného podnikania. S takýmto jazykovým zákonom majú problém nielen Maďari ale aj slušní a slobodumilovní Slováci.

Je najvyšší čas aby sa slovenskí politici prestali správať k maďarskej menšine ako k nepriateľovi podozrievavo a s nedôverou. Je morálnou povinnosťou slovenských demokratických politikov robiť takú politiku aby sa Maďari na Slovensku cítili dobre a spokojne. Aby cítili že Slovensko je ich vlasť a oni sú jeho plnohodnotní občania. Viem že to nepôjde zo dňa na deň ale za seba vám chcem sľúbiť že urobím všetko pre to aby sme sa raz k tomu dopracovali.

Na oplátku vás chcem poprosiť aby ste sa aj vy snažili vychádzať v ústrety Slovákom v obciach a mestách kde sú oni v postavení početnej menšiny. Aby sa aj oni cítili dobre a naozaj doma tam kde žijú. Cesta k porozumeniu nevedie cez jazykovú políciu vzájomnú nedôveru schválnosti a ignorovanie potrieb a pocitov celoštátnej či lokálnej menšiny ale cez toleranciu slušnosť a veľkorysosť.

Sme občania jednej krajiny. Už stáročia žijeme spolu. Nenechajme si to pokaziť ľuďmi čo z nás chcú spraviť nepriateľov.

Prejav odznel dňa 1. septembra 2009 v Dunajskej Strede na proteste proti jazykovému zákonu.

Videozáznam prejavu Ondreja Dostála na proteste proti jazykovému zákonu

Zdroj: Eugen Korda SME www.sme.sk

Ondrej Dostál na proteste proti jazykovému zákonu

Zdroj: SME www.sme.sk

Comments

Komentáre


Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.