ImageRozhovor s Petrom Osuským prorektorom Univerzity Komenského a podpredsedom OKS nielen o šanciach koalície KDS-OKS v eurovoľbách.

.ste odporcom rôznych javov v EÚ no kandidujete do Európskeho parlamentu ktorý tieto javy stelesňuje. Nie je v tom rozpor?

Nie. Jednou z povinností človeka žijúceho v demokracii je čeliť tomu čo pokladá za nedobré. Keby sme nečelili mečiarizmu neboli by sme dnes v EÚ. Je teda povinnosťou byť tam aj s iným názorom.

.pokladáte europarlament za zlú inštitúciu z podstaty alebo iba preto že jeho väčšina presadzuje často veľmi čudné návrhy a rezolúcie?

Je to tak z podstaty. Je ťažké akceptovať ak v tejto štruktúre ovplyvňujú europoslanci život Európanov bez toho aby Európanov reálne zastupovali. Francúzskym europoslancom je určite bližšia košeľa než kabát trnavského robotníka z Peugeotu čo je úplne v poriadku.

.ak tvrdíte že europarlament je zlý z podstaty nie je lepšie ho bojkotovať než sa zúčastniť na tej hre?

Pre mňa ani inštitúciu akou bol Mečiarov parlament nebolo dobré bojkotovať. Ak by sme si mali pri angažovaní zratúvať naše reálne šance mohli by sme to často zabaliť. Povedané s Martinom Lutherom „na tom stojím a inak nemôžem“. OKS by inak ani nemohla ani vzniknúť.

.čo by ste robili v Štrasburgu?

Hľadal by som spojenectvá s ľuďmi podobných názorov. Celý môj politický život vediem menšinový zápas o veľké veci.

.aký zápas by ste tam viedli?

Zápas o odovzdávanie právomocí v existenčných daňových i kultúrno-etických otázkach.

.teda by ste programovo hlasovali proti presunu právomocí zo štátov do Bruselu…

Alebo by sme navrhovali presun kompetencií z Bruselu na štáty.

.napríklad?

Nikto z nás nie je nenávistný voči EÚ je tu mnoho vecí ktoré sú dobré. Ale v mnohých oblastiach sa Únia vyvinula zlým smerom. Zoberte si len také poľnohospodárske dotácie.

.ako vnímate v role prorektora Univerzity Komenského prínosy členstva v Únii?

Som koordinátor programu Erazmus. Mne teda fakt že sa v posledných rokoch počet študentov ktorí idú študovať na nejakú európsku univerzitu zošesťnásobil robí veľkú radosť. Hoci som realista a viem aj z prieskumov že najpreferovanejšie univerzity na výmenné pobyty sú skôr univerzity na juhu Španielska než Kodaň či Uppsala. Hlavné kritériá výberu sú teda slnko a žblnkajúce teplé more nie náročnosť štúdia. Ale chvalabohu aj za to.

.ako vnímajú ľudia z vášho univerzitného prostredia EÚ päť rokov po vstupe?

Politické rozhovory vediem väčšinou s ľuďmi blízkych názorov takže môj prieskum je veľmi zdeformovaný. Netrúfam si hovoriť o všeobecných náladách. Samozrejme je ľahké odhadnúť že nadšenie pre EÚ je väčšie v kruhoch ľavicových intelektuálov z akademického prostredia. Univerzity boli napokon vždy hniezdiskom sociálneho inžinierstva.

.mladí ľudia si na EÚ cenia voľnosť pohybu väčšina chváli eurofondy ľudia v časoch ekonomickej krízy zrejme príliš nerozumejú vášmu boju proti rôznym harmonizáciám. Koho vlastne oslovujete?

To je ten istý zápas ktorý sme zvádzali s mečiarizmom keď väčšina verila že on to spraví inak a lepšie. Opakujem nie sme nepriatelia EÚ vidíme jej pozitívne stránky a sme s nimi stotožnení. Ku komu teda hovoríme? K tým ktorí sa spoliehajú na vlastné sily nechcú veľký štát a neveria zoskupeniam ktoré žijú v presvedčení že všetko vyriešia. Voličov ktorí vidia svet viac očami mňa či Vladimíra Palka než očami Fica alebo Tomanovej nie je na Slovensku málo..

.ale nechcú vás voliť…

Naším problémom je že nás málokto reálne pozná. Z vlastnej skúsenosti viem aké je nesmierne ťažké aby sa politik dostal do povedomia ľudí. Pokiaľ nie ste v médiách znamenáte málo.

.lenže taký Peter Zajac či Ondrej Dostál sú v médiách pomerne často napriek tomu sa vašej strane nedarí vo voľbách získať viac ako percento…

Ale aký je vplyv tlačeného slova na slovenskú verejnú mienku? Nechceme sa vyhovárať je nám jasné že životom stresovaný volič má zafixované prepadávanie hlasov. Mnohí nám hovoria: my by sme vás volili ale prepadne náš hlas.

.ste vlastne strana odsúdená na trvalý neúspech?

Očividne sme odsúdení na hľadanie spojenectiev.

.v poriadku. V poslednom prieskume ste mali 03 Palkova KDS 02 percenta. To je aké spojenectvo?

Máte pravdu: čo je už toto za spojenectvo? Ale čo sa týka postojov k EÚ s výnimkou SaS nemáme žiadnych iných spojencov. Kým ostatní sú euronadšenci a hovoria stále Yes my hovoríme No sir. Navyše s Palkovou stranou nás spája tradícia veľkých zápasov sme hodnotovým spojenectvom preto bola táto koalícia celkom logickým vyústením.

.veríte že sa dostanete do europarlamentu?

Mám odpovedať off record či on record?

.on record.

Úprimne povedané nemyslím si že uspejeme. Pokladal by som za zázrak ak by jeden z nás postúpil…

.ale Martin Luther veril na zázraky nie?

(Smiech.) Áno ako evanjelik verím na zázraky tiež a toto je ešte dokonca zázrak v ľudských rukách. Verte mi nič by ma nepotešilo viac.

Martin Hanus rozhovor bol uverejnený v týždenníku .týždeň dňa 1. júna 2009.

Comments

Komentáre