title=… keď čítam niektoré predvolebné letáčiky kandidátov na primátorov či poslancov v nastávajúcich komunálnych voľbách. Možno je to len môj subjektívny dojem ale podobajú sa na seba (myslím programy) ako vajce vajcu a ani veľmi nezáleží na tom či je to kandidát nezávislý alebo ho nominovala niektorá politická strana.

No aj napriek tej podobe volebných programov som našiel predsa len niečo originálne. Upútala ma logika predvolebnej agitácie dnes najsilnejšej a zároveň aj vládnucej strany na Slovensku. V letáčikoch nám prezrádza zaujímavý a originálny pohľad na komunálne voľby. Mám síce taký nepríjemný dojem že to bol u nás na Slovensku pravdepodobne neoficiálny pohľad a názor na komunálne voľby (no najmä na ich výsledky) zatiaľ každej vládnucej strany ale takto okato a pravdivo zverejnený v predvolebných agitačných materiáloch som ho ešte za ostatné tri volebné obdobia nezaregistroval. Posúďte sami citujem z letáčika:

„Je nevyhnutné aby nás vo funkcii primátora a poslancov reprezentovali ľudia ktorí sú odborne ľudsky a morálne zdatní (zatiaľ je to v poriadku no teraz príde to najdôležitejšie) a čo je veľmi dôležité aby mali podporu najmä v súčasnej vláde SR. Bez tejto podpory rozvoj nášho mesta v podstate nie je možný.“

Tá posledná veta mi vyznieva tak že nám voličom v komunálkach neostáva nič iné (pokiaľ to s našim mestom či obcou myslíme dobre) len voliť kandidátov z niektorej vládnucej strany najlepšie tej najväčšej . Iní zvolení kandidáti tú podporu s veľkou pravdepodobnosťou mať nebudú. Neviem si predstaviť situáciu keby podľa tohto „odporúčania“ volili všetci voliči v republike a všade by vyhrali kandidáti vládnucej strany (čo podľa ich dnešných preferencií nie je nemožná predstava). Čo potom? To by čakal mohutný rozvoj každú obec a každé mesto v SR pretože by mali podporu súčasnej vlády? Alebo v prípade nezvolenia žiadneho kandidáta koaličnej strany v SR sa rozvoj našich obcí a miest úplne zastaví?

Vynárajú sa mi v tejto súvislosti aj ďalšie otázky. Čo bude s voličmi vládnucej strany ktorým sa vo svojom meste či obci nepodarí zvoliť kandidáta takejto strany napríklad aj preto že miestni predstavitelia tej strany (aj keď je to neuveriteľná predstava) nevybrali najlepšieho alebo aspoň zvoliteľného kandidáta? Majú smolu a rozvoj sa v ich obci žiadny konať nebude? Aká smutná budúcnosť čaká obce a mestá v nasledujúcich štyroch rokoch v ktorých vyhrajú voľby nezávislí kandidáti či nebodaj kandidáti z dnešnej vládnej opozície ani nechcem pomyslieť. A to napriek tomu že všetci aktívni účastníci volieb (najmä však kandidáti vládnucich strán) vo volebnej kampani tvrdia že to so svojou obcou či mestom myslia najlepšie no s jednou drobnou ale nezanedbateľnou podmienkou. Zvolení musia byt iba a práve oni.

Článok bol uverejnený v internetových novinách GemerInfo dňa 27. novembra 2006.

Comments

Komentáre