ImageNa rozhovor meškal. Po ceste sa zdržal na Generálnej prokuratúre kde podával trestné oznámenie. Najnovšie sa mu nepozdáva že sa niekto vyhrážal ústavnému sudcovi Oroszovi.

Počet trestných oznámení a žalôb ktoré doposiaľ stihol podať na inštitúcie a politikov nemá spočítané. Vyštudovaný sociológ bývalý vnútropolitický komentátor SME dnes bratislavský miestny poslanec a podpredseda OKS s tým prestane až keď začne byť polícia a prokuratúra aktívnejšia.

Súd tento týždeň zamietol vašu žalobu na Úrad vlády. V diskusii pod článkom boli aj reakcie že ide o malicherný spor – len o podozrenie či vláda na prvom zasadnutí pri odvolávaní štátnych tajomníkov formálne pochybila. Prečo podľa vás nejde o maličkosť?

Nie je to maličkosť porušenie zákona vládou nemôže byť maličkosťou v žiadnom prípade. Do istej miery sa však stotožňujem s tým že je možné že to nespáchali so zlým úmyslom. Ani nevieme či sa to stalo. V každom prípade bolo vyslovené podozrenie že vláda na svojom prvom zasadnutí ako svoju úplne prvú vec porušila zákon. Keby na to vláda alebo premiér zareagovali s tým že urobili chybu a teraz to napravia tak by sa na tú vec dávno zabudlo. Oni to však popreli a navyše odmietli vydať zvukový záznam.

Prečo by mali byť zvukové záznamy z rokovania vlády verejné? Ministri nemajú imunitu a nemuseli by sa na rokovaniach cítiť natoľko slobodní ak by vedeli že sa k záznamom môže dostať verejnosť. Všetko podstatné by asi radšej riešili mimo vlády.

Absolútne to nemá nič spoločné s imunitou. Poslanci obecných zastupiteľstiev tiež nemajú imunitu a ich rokovania sú verejné. Predsa ak je nejaký materiál tak najskôr je o ňom medzirezortné pripomienkové konanie a ministri si vytvárajú názor ešte pred rokovaním vlády. Na samotnom rokovaní už neriešia technické detaily. Ak sú nejaké sporné body tak o nich predtým rokuje koaličná rada. Naozaj nič by nemalo brániť tomu aby boli zvukové záznamy alebo ich prepisy zverejňované.

K záznamu ste sa zatiaľ nedostali. Vidíte nejaký rozdiel v prístupe k zverejňovaniu informácií medzi súčasnou a predchádzajúcou vládou?

Ťažko to porovnať pretože pokiaľ viem počas Dzurindovej vlády sa nikto nepokúsil podobným spôsobom získať takýto zvukový záznam. Je pravdepodobné že keby to urobil tak by narazil na podobné problémy. Nemyslím si že by to odmietli takým šlendriánskym spôsobom ako sa to udialo pri mojom prvom pokuse – čo aj súd označil za nezákonný postup.

Ondrej Dostál: Zvukový záznam z rokovania Dzurindovej vlády by bol asi tiež problém

Zdroj: SME www.sme.sk

Prečo ste začali podávať trestné oznámenia?

Tie situácie sú rôzne. Základný motív je to že sa dozviem o niečom čo nie je úplne v poriadku alebo je naplnením skutkovej podstaty trestného činu a zároveň sa dozviem že sa v tej veci nič nedeje. Napríklad dnes ráno som si v električke prečítal že niekto sa pokúsil priotráviť manželku ústavného sudcu Ladislava Orosza a vydierať ho v súvislosti s hlasovaním o zrušení Špeciálneho súdu a zároveň som si prečítal vyjadrenie policajnej hovorkyne že neevidujú trestné oznámenie od Orosza. Mám pocit že v tejto krajine sa dejú neuveriteľné veci. Neuveriteľné nie z toho hľadiska že by niekde inde ústavní sudcovia politici neboli atakovaní zo strany mafie alebo sa im niekto nevyhrážal. Za neuveriteľné považujem to že polícia keď sa takáto informácia objaví v médiách nezačne konať. Keď to vidím jednoducho si nemôžem pomôcť napíšem trestné oznámenie a zanesiem ho na prokuratúru.

Prečo sa Ondrej Dostál zaoberá tým čo každého otravuje

Zdroj: SME www.sme.sk

Mnohým ľuďom sa výroky Jána Slotu nepozdávajú nepáči sa im čo sa deje ale na políciu nejdú. Prečo vy áno?

Je mnoho prípadov keď podania dajú aj iní. Ľudia sa asi viac zaujímajú o veci ktoré sa ich priamo týkajú. Neviem prečo sa v menšej miere vyjadrujú a konajú v celoštátnych záležitostiach. Asi očakávajú že to za nich urobí niekto iný.

Necítite sa preto v tomto boji osamotený?

Nie. Naopak v poslednom čase dostávam aj kladné ohlasy keď sa mi ozve aj neznámy človek že mi drží palce čo predtým nebolo. Vidieť to aj v niektorých internetových diskusiách pod článkami pri ktorých predtým bolo často len nejaké zosmiešňovanie a obviňovanie že sa snažím zviditeľniť seba a OKS.

Ondrej Dostál: Osamelosť v boji s mašinériou necítim

Zdroj: SME www.sme.sk

Tie ohlasy že sa snažíte zviditeľniť OKS sú v diskusiách stále. Nerobíte to teda preto?

Politické strany sa samozrejme chcú zviditeľniť a robia verejné aktivity. S týmto argumentom by sme potom museli odmietnuť každú aktivitu politickej strany. Keď vláda niečo navrhne tak by sme museli povedať že to nerobia preto lebo chcú riešiť problém ale preto že sa chcú zviditeľniť a zapáčiť voličom. Nie som vo vláde ani v parlamente moja verejná aktivita je primeraná mojim možnostiam. Nerobím to iba s úmyslom sa zviditeľniť. Naozaj sú to veci ktoré ma hnevajú. Keby si polícia a prokuratúra robili normálne svoju prácu potom by som nemal dôvod ani možnosť takýmto spôsobom reagovať.

Myslíte si že by ste boli menej aktívny keby ste neboli komunálnym poslancom a podpredsedom OKS?

Keby som bol menej občiansky aktívny nebol by som komunálnym poslancom nebol by som podpredsedom OKS. Nevyjadroval by som sa k tým veciam. Navzájom to súvisí. K niektorým kauzám som sa dostal ako komunálny poslanec. Keby som bol iba občan ktorý číta noviny tak sa zrejme o nich nedozviem alebo by mi možno nenapadlo že mám v tej veci nejako konať. Povedzme keď vidím že sa Ján Slota vulgárne vyjadruje na verejnosti a útočí na iný národ viem že v Trestnom zákone je paragraf ktorý by týmto mohol byť dotknutý snažím sa využiť tú možnosť a poukázať že takéto konanie nie je v poriadku.

Prečo potom mnohé z vašich podaní išli do stratena?

Niektoré z podaní skončili na tom že mal dotyčný politik imunitu. Niektoré boli vyšetrované. Je to asi vecou prístupu polície a prokuratúry ako sa na to pozerá. Môže to byť alibizmus ale aj to že má prokuratúra pochybnosti o tom že takýto čin je potrebné kriminalizovať.

Vyhrali ste už nejaký spor?

Uspel som so žalobou v ktorej išlo o pamiatkovú zónu Bratislava centrálna mestská oblasť. Súd uznal moje argumenty a zrušil rozhodnutie ministerstva kultúry a tým sa celá pamiatková zóna vrátila do pôvodných rozmerov. Uspel som so žalobou keď som po prvýkrát žaloval Úrad vlády v kauze zvukové záznamy. Pri podaniach to väčšinou išlo do stratena. Zaujímavo sa vyvinula situácia pokiaľ išlo o podanie vo veci vinohradov Alexandra Rozina keď prokuratúra najskôr skonštatovala že trestný čin sa nestal a potom jej nadriadená prokuratúra dospela k záveru že trestný čin sa síce stal ale už bol premlčaný.

Nevyvolávajú takéto neúspechy u vás pocit že to čo robíte vychádza nazmar?

Nemyslím si to. Nie je jediným možným efektom to že Ján Slota bude odsúdený a pôjde sedieť do väzenia lebo hanobil maďarský národ. Dôležité je aj poukázať na to že to čo robí nie je v poriadku. Verejnosť si to uvedomí a tá vec úplne nezaspí.

Nikdy vám teda nenapadlo že ste takým Donom Quijotom a bojujete proti veterným mlynom?

Don Quijote sa mi zdá celkom sympatická postava a myslím si že niekedy treba bojovať aj s veternými mlynmi.

Myslíte že niekedy príde čas keď už prestanete podávať trestné oznámenia?

Táto časť mojej aktivity sa časom vyrieši tým že polícia a prokuratúra začnú konať aktívnejšie a vo veciach ktoré sú zrejmé zareagujú skôr ako médiá napíšu že to treba prešetriť.

Nie je celkovo spoločnosť ľahostajná k tomu čo sa deje a vy ste potom jedným z mála kto musí konať?

Nie celá spoločnosť je ľahostajná ale je pravda že veľká časť spoločnosti sa na tieto problémy pozerá tak že to nie je podstatné a nezaujíma ich to. Som hlboko presvedčený že s konaním a vyjadreniami Jána Slotu nesúhlasí veľká časť voličov koalície a považujú ich za vulgárne a nevhodné. Prekáža mi že napriek tomu nevyvíjajú žiaden tlak na svojich politických predstaviteľov aby sa zmenili a neboli s takýmto politikom vo vládnej koalícii.

Prečo to tak je?

Asi sú pre nich dôležité iné veci. Súčasné obdobie Ficovej vlády sa zvykne porovnávať s mečiarizmom 90. rokov. Vtedy bola spoločnosť aktívnejšia ľudia sa cítili byť viac ohrození pritom tie veci ktoré sa dnes dejú sú v mnohom ohľade podobné ale ľudia sú zrejme už pokojnejší lebo sme v Európskej únii a NATO. Tú hrozbu nevnímajú tak fatálne a nemyslia si že by to mohlo mať až také ďalekosiahle dôsledky ako mal mečiarizmus v 90. rokoch.

Ktorú z tých káuz považujete za najdôležitejšiu?

Takto som sa na to ešte nepozeral. Asi najrozsiahlejšie som sa však asi venoval kauze okolo Šancovej a zúženiu pamiatkovej zóny pretože k tomu som sa dostal ako komunálny poslanec a bolo v tom viacero podkáuz. Tiahne sa to už viacero rokov. Táto kauza môže byť povzbudením aj pre iných ľudí v podobnej situácii aby sa snažili chrániť svoje práva a záujmy.

Ako komunálny politik viete posúdiť či korupcia a arogancia úradníkov je väčšia na komunálnej alebo celoštátnej úrovni?

Ak zoberieme nástenkový tender za 36 miliardy tak z hľadiska čisto kvantitatívneho nie je možné aby sa niečo podobné udialo na samosprávnej úrovni pretože samospráva jednoducho jednorazovo nedisponuje s až takými prostriedkami. Ale keď sa to všetko napočíta tak aj samospráva má množstvo podobných nástenkových tendrov. Doteraz sa predáva majetok netransparentne bez toho aby samospráva o tom vopred informovala aby sa robili súťaže a získala sa čo najvyššia možná suma z predaja. Je to veľmi bežný jav v samospráve a tiež sa niektorí predstavitelia samosprávy čudujú prečo to od nich niekto vôbec vyžaduje. V tejto súvislosti je charakteristické že Združenie miest a obcí Slovenska sa postavilo proti novele zákona o majetku obcí ktorá im práve transparentné a súťažné postupy pri predaji a prenájme majetku nariaďuje.

Na vás už niekto trestné oznámenie podal?

Viacerí sa tým vyhrážali ale neviem o tom že by už niečo také aj reálne urobili.

Zmenil sa počas uplynulých rokov prístup polície a prokuratúry?

Necítim žiaden posun. Naďalej sa dejú neuveriteľné veci keď napríklad prešovská prokuratúra konštatuje že Ján Slota nehanobil maďarský národ pretože vo svojom vystúpení v rámci jednej vety zreteľne oddelil zlodejov a lúpežníkov od starých Maďarov pritom to hovoril jedným dychom. To sú také veci ktoré hovoria o tom že až tak veľa sa nezmenilo.

Prístup politikov a inštitúcií k občanom je iný?

Zmenil sa vďaka tomu že máme infozákon čo je veľmi dôležitý nástroj pre tých ktorí sa chcú niečo dozvedieť. Tým že právo na informácie má aj konkrétnu zákonnú formu niektoré veci ktoré by bez infozákona mohli politici zatajovať vyliezajú na povrch. Ale vidím tu istý regres v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

V čom?

V tom že premiér Fico dnes otvorene hovorí o tom že je normálne ak sa splnia všetky zákonné náležitosti že vládni politici budú zvýhodňovať starostov koaličných strán alebo podnikateľov blízkych koalícii. Takto by si to predchádzajúci premiér Dzurinda netrúfol povedať aj keď nepochybujem že aj vtedy dochádzalo k zvýhodňovaniu firiem blízkych koalícii. Ale akoby si vtedajší politici aspoň uvedomovali že to nie je v poriadku a nemôžu verejne hovoriť že sa budú správať klientelisticky. Dnes práve tým ako premiér zadefinoval svoj postoj ku klientelizmu tak z toho čo by malo byť brané ako odchýlka od normálu sa stáva bežná norma.

Kedysi ste boli komentátorom v SME teraz ste občiansky aktivista a komunálny poslanec. Cítite že z rôznych pozícií máte iný vplyv?

Je to iná doba aj pozícia. V roku 1998 som odišiel z novín lebo som si myslel že chcem veci nielen komentovať ale aj ovplyvňovať. Stal som sa hovorcom Demokratickej strany. Dnes som podpredsedom mimoparlamentnej OKS čiže moja možnosť vyjadrovať sa k verejným veciam je obmedzenejšia. Nástroje ako človek vplýva na verejný život sú iné ale z každej pozície možno pre to niečo urobiť.

Čo vás momentálne najviac znepokojuje?

To že veci ktoré sú popretím normality sa vnímajú na politickej úrovni vládnymi predstaviteľmi ako niečo normálne. To že sa tu dejú diali a budú diať zlé veci je normálne. Je to v povahe človeka ako takého. Ľudia sú hriešni a vždy budú páchať zlo ale dôležité je aby sme to zlo vedeli pomenovať a povedať že toto je nesprávne a to by sa robiť nemalo.

Rozhovor bol uverejnený v denníku SME dňa 16. mája 2009.

Súvisiace informácie:

Ondrej Dostál: V stredu súd rozhodne o kauze zvukové záznamy

Ondrej Dostál: Trestné oznámenie v súvislosti s informáciami o majetku J. Slotu

Ondrej Dostál: Sťažnosť proti rozhodnutiu prešovskej prokuratúry v kauze Slota

Ondrej Dostál: Trestné oznámenie na výroky Jána Slotu

Ondrej Dostál: Rozin má správne politické krytie. Všetko je možné

Ondrej Dostál: Začalo sa trestné stíhanie v súvislosti s vyjadreniami poslankyne SMER-u J. Vaľovej o neúčasti opozičných poslancov v druhom pilieri

Ondrej Dostál: Trestné oznámenie v súvislosti s vyjadreniami poslankyne SMER-u J. Vaľovej o neúčasti opozičných poslancov v druhom pilieri

Ondrej Dostál: Úrad vlády pokračuje v obštrukciách okolo sprístupnenia zvukového záznamu z prvej schôdze Ficovej vlády

Ondrej Dostál: Úrad vlády pokračuje v porušovaní zákona

Comments

Komentáre