title=… v médiách počúvam a v tlači čítam moderné výrazy z posledných rokov ako napríklad „priemyselný park“. Bude to pravdepodobne (podľa toho čo som už o tom počul) niečo podobné ako normálny zelený park ale miesto stromov a okrasných kríkov v takom priemyselnom parku rastú asi pracovné miesta.

Pred dverami máme znova komunálne voľby (dňa 2. decembra 2006) a tak sa o tých priemyselných parkoch pravdepodobne zase napočúvame až až.

Priznám sa že ja by som radšej počul o nejakých konkrétnejších a najmä reálnejších činoch našich volených zástupcov. Keď sa im už nedarí v našom meste zriadiť ten preslávený priemyselný park mal by som pre nich menej megalomenský návrh a v dnešných dňoch aj veľmi aktuálny. Vláda začala v posledných dňoch šetriť ako divá (zaumienila si ušetriť v rozpočte 4 miliardy korún ktoré už ale veľmi zmysluplne využiť nemieni) a preto mi napadlo že šetriť by sa určite dalo a najmä malo asi aj v každom meste a v každej obci. V súvislosti s komunálnymi voľbami majú obce a mestá do 28. septembra 2006 určiť a zverejniť volebné obvody a počet poslancov mestského či obecného zastupiteľstva ktorý sa v nich bude voliť.

V Rožňave by v zmysle zákona o obecnom zriadení a podľa počtu obyvateľov malo byť minimálne 13 a maximálne 19 poslancov. Samozrejme že dnes máme maximálny počet poslancov t.j. 19. Keby sa dnes navrhol a odsúhlasil nižší počet poslancov neznamenalo by to možno šetrenie hneď v miliónových sumách ale určite by sa niečo ušetrilo a bol by to najmä pred nastávajúcimi voľbami signál od súčasných poslancov že to s čo najefektívnejšou správou vecí verejných a efektívnym hospodárením s verejnými financiami myslia úprimne.

Skúsil som si na internete vygooglovať nejaké mesto na Slovensku ktoré by malo nižší ako maximálne povolený počet poslancov a veru nie je jednoduché také mesto nájsť. Mesto v ktorom by mali minimálny počet poslancov už veru vôbec nenájdete. Pre zaujímavosť v Lučenci a Rimavskej Sobote majú maximálny počet poslancov a v blízkosti Rožňavy majú iba v Revúcej o jedného poslanca menej ako by mohli mať. No najhoršie na celom Slovensku sú na tom Košice kde si 236 tisíc obyvateľov volí každé štyri roky vyše 400 poslancov mesta a mestských častí. Toľko poslancov nemá ani Bratislava a tuším ani Budapešť z čoho ma teda trochu šľak triafa.

Článok bol uverejnený v internetových novinách GemerInfo dňa 12. septembra 2006.

Comments

Komentáre