title=Predstavte si žeby som chcel dnes na svojom blogu zverejniť článok s takýmto názvom. Nemôžem.

Jedine žeby som to zahral do autu spôsobom napríklad že voľte Ivetu Sklenkovú v súťaži o najlepšiu bratislavskú čašnícku a hlasujte za Františka Krištofa Veselého v ankete koho zaradiť do Siene slávy. To by snáď ešte šlo. Ale keby som chcel vyjadriť svoj názor na prezidentské voľby a odporučiť ľuďom aby volili niekoho z dvojice Iveta Radičová a František Mikloško pretože sú to dobrí kandidáti ktorých stojí za to podporiť tak to už urobiť nemôžem. Teda vlastne môžem ale dostávam sa do rozporu so zákonom. Lebo moratórium.

A existuje nejaký legitímny verejný záujem ktorý by odôvodnil obmedzenie môjho práva slobodne vyjadriť svoj názor? Prečo by som napríklad nemohol povedať ako vidím situáciu po volebnej kampani? Napríklad to že Iveta Radičová by podľa môjho názoru mohla trochu hlasnejšie dávať najavo že je kandidátkou opozície a ako prezidentka by tvorila dôslednú protiváhu politickej nekultúrnosti pošliapavaniu právneho štátu a ohrozovaniu našej slobody ktoré prichádzajú z vládneho paláca. Alebo aj to že sa mi nie celkom pozdáva že niektorí podporovatelia Františka Mikloška sa snažia urobiť z prezidentských volieb referendum o postoji spoločnosti k potratom a vo vymedzovaní sa voči Ivete Radičovej zašli tak ďaleko až sa zdá ako by Radičová bola pre nich ešte horšou voľbou ako Gašparovič. Hoci Radičová aj Mikloško stoja v zásadnom spore o tvár Slovenska na rovnakej strane. Alebo čo keby som chcel povedať napríklad to že nejaké drobné zakopnutia vo volebnej kampani nemôžu zmeniť môj názor na kandidátov ktorých poznám už dlhé roky a ktorí majú moju dôveru?

Už si ani nejdem predstavovať čo by sa stalo keby som si dovolil niekde na internete deň pred voľbami napísať že budem voliť Ivetu a držím palce aj Ferovi. Určite by tým boli ohrozené slobody a práva iných bezpečnosť štátu verejný poriadok verejné zdravie alebo mravnosť. Len si teraz neviem narýchlo vybrať čo z toho ale niečo z toho to iste bude lebo veď len v mene ochrany týchto hodnôt je podľa slovenskej ústavy možné obmedziť slobodu prejavu a právo šíriť informácie.

Rovnako by som mal problém keby som dnes chcel podporiť iniciatívu Pravá voľba. Mohol by som síce napísať že je to iniciatíva ktorá nabáda občanov SR žijúcich v zahraničí aby využili svoje volebné právo a zúčastnili sa prezidentských volieb. Nabádať na účasť vo voľbách zakázané nie je. Ale už nemôžem dodať aj to že sa mi pozdáva že táto iniciatíva zároveň odporúča podporiť vo voľbách pravicové strany a ich kandidátov čiže Františka Mikloška a Ivetu Radičovú.

Úprava volebnej kampane v zákone o prezidentských voľbách je zastaralá obmedzuje slobodu prejavu a právo šíriť informácie a som presvedčený že je aj v rozpore s ústavou. Je najvyšší čas ju zmeniť. Je dobre že už to začínajú pripúšťať aj poslanci parlamentu. Ale nemali by sme to nechať len na nich. Navrhujem aby sme sa k tejto téme vrátili po voľbách. Mohli by sme sa stretnúť napríklad na Googli a porozprávať sa tam o tom. Čo poviete?

Článok bol uverejnený na dostal.blog.sme.sk dňa 20. marca 2009 a nájdete ho tu.

Hlasujte za článok na title=

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.