Volím Ivetu

ImageIvetu Radičovú aj Františka Mikloška považujem za dobrých kandidátov.

Keby som prezidentské voľby vnímal ako referendum o postoji spoločnosti k otázkam ochrany života pred narodením volil by som Mikloška. Nemyslím si však že voľby možno redukovať na referendum o potratoch. Nechcem zľahčovať dôležitosť tejto otázky ale pre mňa sú prezidentské voľby predovšetkým súčasťou zápasu o tvár Slovenska. O to či má byť Slovensko slobodnou spoločnosťou právnym štátom krajinou s demokratickou politickou kultúrou a pevnou súčasťou Západu. Alebo krajinou kde štát stále viac zasahuje do života občanov. Krajinou kde politici otvorene porušujú pravidlá zneužívajú moc a za svoje korupčné správanie sa už ani nehanbia. Krajinou kde predseda vlády verbálne posiela opozíciu za mreže útočí na podnikateľov a novinárov a netají sa sympatiami k diktátorským režimom.

Prezidentské voľby nebudú rozhodujúcou bitkou v tomto zápase ale určite budú dôležitým stretom. Nie je jedno či v prezidentskom paláci bude aj ďalších päť rokov reprezentant ficoizmu podporovaný vulgárnym slotovským nacionalizmom a bývalý mečiarovec. Alebo bude prezidentom niekto kto bude hájiť demokratické princípy poukazovať na prešľapy vládnej moci a nastavovať jej kritické zrkadlo. A verím tomu že takouto hlavou štátu by bola ako Radičová tak Mikloško. V zápase o tvár Slovenska totiž stoja na jednej strane.

Ale aj v prípade že v tejto bitke bude tá naša spoločná strana porazená z hľadiska ďalšieho priebehu celého zápasu nie je jedno či to bude debakel alebo výsledok vyrovnaného súperenia. Preto som bol od začiatku presvedčený že je správne aby v týchto voľbách opozícia postavila spoločného kandidáta. Myslel som si to v čase keď ho ešte len hľadala dokonca som k tomu verejne nabádal (návrh OKS (rok 2007) usporiadať primárky opozičných prezidentských kandidátov nájdete tu). Musel by som si preto šliapať po jazyku keby som teraz tvrdil niečo iné.

Nebudem presviedčať voličov Františka Mikloška aby v prvom kole volili Ivetu Radičovú. Fero je iste dobrá voľba a keby sa dostal do druhého kola s Gašparovičom on neváham ani sekundu a dám mu svoj hlas. Pre ďalšie smerovanie tejto krajiny však považujem za dôležité a správne že sa väčšina opozície rozhodla ísť do týchto volieb spoločne a zhodnúť sa na kandidátke ktorá vzbudzuje nádej že v zápase o tvár Slovenska dokážeme byť súčasnej vládnej moci vyrovnaným súperom.

Preto volím Ivetu.

Článok bol uverejnený v týždenníku .týždeň dňa 2. marca 2009.

Comments

Komentáre


Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.