Konšpiratívne teórie Roberta Fica majú občana presvedčiť že hospodársku krízu vnáša na Slovensko vonkajší nepriateľ. Pozícia pštrosa znamená zatváranie očí pred hospodárskou realitou ponúkanie prázdnych ekonomických rečí subvencovanie krízy z peňazí daňových poplatníkov zvyšovanie deficitu štátneho rozpočtu a zadlžovanie budúcich generácií.

Hlavným problémom je však hazardný duch ekonomickej politiky súčasnej vlády. Dá sa zhrnúť do desatora hazardného ekonomického hráča.

(1) Ficova vláda rastúce hospodárske problémy zamlčiava. Ešte stále rozhadzuje peniaze a vytvára ilúziu že nič sa vlastne nedeje. Ľuďom začína tiecť do topánok a vláda si hovorí – čo nás do toho po nás potopa.

(2) Vláda sa rozhodla prijať euro v čase hospodárskej krízy. Toto riziko sa vráti občanom v podobe rastu cien a štátu v zníženej spotrebe ktorá zabrzdí ďalší ekonomický rast. Hrozba zatvárania obchodníkov je zaklínanie typu karibské voodoo.

(3) Ficov zápas s majiteľmi letísk obchodných reťazcov plynární elektrární a bánk sa môže tváriť jánošíkovsky ale skončí sa na ekonomickej šibenici. Ekonomický rast je v prvom rade výsledkom zahraničných investícií a nemožno ich očakávať od tých ktorých Fico terorizuje a každý deň im vyhlasuje novú vojnu.

(4) Neustála snaha prepumpovať peniaze z druhého piliera do prvého vedie k rozkladu oboch pilierov a celého dôchodkového systému. Je žitím na demografický dlh a nezodpovednosťou voči budúcim generáciám.

(5) Vláda nemá jasno v investičných prioritách hoci veľmi dobre vie že zahraničné banky začínajú byť úzkostlivo obozretné a financovanie takých obrovských projektov akými sú atómové elektrárne diaľnice rýchlostné cesty a širokorozchodné koľaje zo štátneho rozpočtu znamená subvencovanie krízy a v konečnom dôsledku jej prehlbovanie.

(6) Osobitnou kapitolou je Ficova diaľnica z Bratislavy do Košíc. Dnes je už jasné že táto výkladná skriňa Ficovej vlády nebude napriek projektom PPP a rozsiahlemu vyvlastňovaniu pozemkov dokončená do roku 2010 a z Ficovho volebného trháku sa stane zdrap papiera svedčiaci o nekompetentnosti vlády a predražovaní diaľnic.

(7) Ficova vláda bezhlavo rozhadzuje peniaze a zadlžuje všetko od zdravotníctva po televíziu ktorá neplní funkciu verejnej služby ale hlásnej trúby vlády za peniaze všetkých divákov.

(8) Falošným ekonomickým nástrojom je Ficova regulácia cien. Nielenže kriví ekonomické vzťahy ale zaplatí ju zase raz občan lebo to čo ušetrí budúci rok zaplatí v podstatne vyššej miere v nasledujúcich rokoch.

(9) Ekonomická prosperita je priamo závislá od vymožiteľnosti práva. Ficova politika spálenej zeme ktorú na vlastnej koži pocítili vo vzťahu k štátnym orgánom a k súdnictvu nielen Pezinčania ale aj občania v ďalších mestách a obciach vedie k rozsiahlej negácii étosu v ekonomických vzťahoch.

(10) Vládna koalícia si rozparcelovala Slovensko. Ide pritom o Ficom verejne posvätenú stranícku korupciu a neskrývané koristníctvo bez výberových konaní pri tendroch súťažiach a rozdeľovaní finančných zdrojov z európskych fondov. Ľudia sú pritom odkázaní do úlohy pasívnych divákov ktorí môžu sledovať už len to ako sa jednotlivé strany vládnej koalície rujú o kosť.

Ficova vláda konzervuje ekonomické status quo. Vôbec neuvažuje o systémových krokoch ktoré sú jej úplne cudzie. Vylučuje znižovanie daní odvodov a verejných výdavkov nehovorí o odstraňovaní byrokracie v podnikaní ani o potieraní korupcie čo sú skutočné nástroje na riešenie súčasnej ekonomickej krízy. Stráca dôveryhodnosť a s ňou aj dôveru ktorá je tým najcennejším čím môže vláda v časoch krízy disponovať.

Opozícia tieto veci z času na čas a po častiach pomenúva. Nejde však o jednotlivosti ale o vládnu ekonomickú politiku ako celok. Podávať v tejto situácii vláde pomocnú ruku v podobe čiastkových opatrení znamená prevziať spoluzodpovednosť za jej neschopnosť. Jedinou skutočnou odpoveďou je nulová tolerancia proti hazardnej ekonomickej politike Ficovej vlády.

Peter Zajac predseda OKS
Vladimír Palko predseda KDS

Článok bol uverejnený v denníku Hospodárske noviny dňa 16. decembra 2008.

Comments

Komentáre