ImageUž sa v nich takmer nikto nevyzná. Hovoria aj áno aj nie. Napríklad investor Tomáš Chrenek. Privatizoval okrem iných aj miliardové Třinecké železiarne investuje už aj na Slovensku – do zdravotníctva. To treba podporiť. Horšie je keď po získaní 51 percent poisťovne Apollo vyhlásil že zisk v zdravotnom poistení vlastne netreba.

Tak načo tam liezol? Aby mal odkiaľ financovať päť či šesť nemocníc ktoré buď vlastní alebo získa v pripravovaných PPP projektoch? Alebo aby mal peniaze na svoju distribučnú firmu ktorá získala najväčší podiel v dodávaní drahých liekov pre najväčšiu (samozrejme štátnu) zdravotnú poisťovňu? (Tie podľa premiéra Fica zisk tvoriť môžu.) Ako ho poznám je to šikovný a inteligentný človek. Škoda že sa nechal „dokopať“ k takýmto výrokom. Asi by inak od „parlamentného ministra“ Pašku nijakú pomoc nezískal.

Ministerstvo teraz pod Rašiho vedením ide druhý raz zlučovať dve štátne poisťovne. Ale keď sa na to hlbšie pozrieme zlučovať ich vlastne nejde. Raši je tiež inteligentný mladík. Preto celkom dobre nerozumiem či mu ministrovanie stojí za takéto „tajtrlíkovanie“. Či sa mu oplatí na zvyšok života zostať nesvojprávnym referentom.

A predseda úradu pre dohľad Demovič? Najprv podpíše že súhlasí so znížením základného imania zdravotnej poisťovne Dôvera aby potom povedal že vlastne nesúhlasil len to spískal nejaký jeho referent. To je naozaj skvelá obrana. On predsa podpisuje za seba ako predseda alebo za inštitúciu. Demovičovi by nepomohli nijaké nové kompetencie po ktorých volá. Jediné čím by pomohol on je prestať robiť to na čo nemá spôsobilosť.

A riaditeľ Sociálnej poisťovne Muňko? Ten pokojne povie že druhý pilier dôchodkového systému je v krachu. Ale potom od neho za nič na svete nedostanete ako na to prišiel. Papagájoval čo sa jeho straníckemu bosovi prisnilo?

Predseda parlamentu Paška povie že prezidentské voľby by mohli byť už vo februári. Akoby demokracia bola iba o tom čo teoreticky zo zákona smieme. Priskorý termín by pomohol dnešnému prezidentovi.

Najhorúcejšia protikandidátka Radičová ktorá ma podporu parlamentnej aj mimoparlamentnej opozície však namiesto toho aby ľuďom jasne ukázala aký rozdiel musí byť medzi komunistickým a nekomunistickým kandidátom namiesto toho aby jasne pomenovala veci iba jemne zašepká čosi o tom že je to nefér.

Už ste videli niekedy komunistov aby sa správali fér?

Autor je bývalý minister zdravotníctva a predseda Programovej rady OKS.

Článok bol uverejnený v denníku Pravda dňa 16. decembra 2008.

Comments

Komentáre