Občianska konzervatívna strana (OKS) a Konzervatívni demokrati Slovenska (KDS) vyjadrujú pobúrenie nad vyjadreniami predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti Milana Urbániho (HZDS) na adresu Írska a Českej republiky.

Jeho tvrdenie že Írsko a Česko by mali mať pozastavené členstvo v Európskej únii alebo zostať iba pozorovateľmi až do ratifikácie Lisabonskej zmluvy považujeme za prejav nehoráznej arogancie. Arogancie o to väčšej že prichádza od predstaviteľa strany ktorej nedemokratická politika priviedla v 90. rokoch Slovenskú republiku na pokraj medzinárodnej izolácie a spomalila jej integráciu do EÚ.

Írsko a Česká republika majú suverénne právo slobodne sa rozhodnúť či Lisabonskú zmluvu ratifikujú alebo nie. V Írsku sa ako v jedinej krajine EÚ konalo referendum o Lisabonskej zmluve a írski občania zmluvu odmietli. Demokratickí politici iných európskych krajín ktorí nedali svojím občanom možnosť vyjadriť sa k Lisabonskej zmluve by mali rešpektovať vôľu írskeho ľudu nie sa Írsku nemiestne vyhrážať pozastavení členstva.

Lisabonská zmluva znamená ďalší výrazný posun v centralizácii EÚ ďalšie obmedzenie suverenity členských krajín ešte menej slobody a ešte viac byrokracie. Odmietnutie Lisabonskej zmluvy je preto v záujme všetkých európskych krajín ich občanov aj celej EÚ.

Vyzývame Milana Urbániho aby sa Írsku a Českej republike za svoje slová ospravedlnil.

Peter Osuský
podpredseda OKS

Vladimír Palko
predseda KDS

V Bratislave dňa 10. decembra 2008.


Súvisiace informácie:

SME: Urbáni chce trestať Írov a Čechov

Comments

Komentáre