ImageVyzerá to ako symetria z Verneho Cesty na Mesiac. Vždy keď zbrojári vo Filadelfii vyrobili prieraznejšie delové gule kontrovali ich konkurenti silnejšími krytmi.

Približne tak vyzerajú dnešné slovensko-maďarské vzťahy. Symetrickosť tohto vzťahu je však len zdanlivá. Maďarská politika je totiž od roka 1989 v podstate rovnaká. Napriek tomu za Dzurindovej vlády nevznikali nijaké vážnejšie slovensko-maďarské pnutia lebo aj keď vtedy dochádzalo k rozličným národnostným sporom pri všetkých prevažovala na slovenskej politickej scéne ústretovosť ktorá neumožňovala slovenským nacionalistom ani maďarským nacionalistom jednostrannú konfrontáciu – lebo na konfrontácie a konflikty sú vždy potrební dvaja.

Po voľbách v roku 2006 sa však zmenila slovenská politika. Tí čo hovorili a písali že koalícia Fica so Slotom povedie k legitimizácii nacionalizmu v jeho tvrdej (Slota) a mäkšej (Fico) podobe mali pravdu. Obaja používajú menšinovú politiku ako nástroj permanentnej mobilizácie a zastierací manéver v okamihu keď sa v spoločnosti objaví závažný problém.

Prvý raz použili tento trik hneď po nástupe Ficovej vlády keď sa na Slovensku aj v zahraničí objavilo množstvo hlasov že spojenie Fica so Slotom povedie k zásadnej zmene slovensko-maďarských vzťahov. Fico s Kaliňákom a Packom inštrumentalizovali kauzu Hedvigy Malinovej tak že prepólovali vinníka a obeť. Vinníkom nemal byť vládny nacionalizmus ale „zlá Maďarka“; nacionalizmus sa stal obeťou a ako taký získal verejné posvätenie.

Druhý raz sa stal nacionalizmus vládnym mobilizačným faktorom v lete 2007 pri otváraní druhého dôchodkového piliera ktoré vtedy vyvolalo veľké verejné pobúrenie. Tentoraz to mali vládni nacionalisti ľahké. Pál Csáky prekryl druhý pilier z účelových vnútrostraníckych dôvodov Benešovými dekrétmi čím vznikla politická rovnica v ktorej otváranie Benešových dekrétov vynulovalo chystané otvorenie druhého piliera.

Tretí raz mobilizoval Fico nacionalizmus v situácii keď je čoraz zreteľnejšia jeho nepripravenosť na hospodársku krízu. Fico sa správa ako v tom starom vtipe o pretekoch Kennedyho s Chruščovom v behu na sto metrov v ktorom skončil Kennedy prvý a Chruščov druhý a sovietske médiá informovali že Chruščov skončil druhý a Kennedy predposledný. Len tak sa dá interpretovať Ficov výrok že Slovensko bude mať v budúcom roku najväčší ekonomický rast v EÚ ktorý znamená to isté ako konštatovanie že Slovensko bude mať budúci rok najväčší ekonomický pokles v EÚ. Tentoraz sa Ficovi na pomoc ponáhľali fanúšikovia Ferencvárosu v Dunajskej Strede a Jobbikovo minivojsko. Pravdu povediac keby sa takto správali anglickí fanúšikovia v Nemecku nikdy by ich anglickí policajti nepustili ani len za hranice Veľkej Británie akože to tak pred zápasom Nemecko-Anglicko aj bolo. A predstava že nemeckí neonacisti by sa objavili v uniformách na francúzskom území je zatiaľ nepredstaviteľná.

Chcem tým povedať že ani maďarskú politickú elitu na Slovensku a v Maďarsku netvoria nijaké neviniatka a že je dobrou rezonančnou doskou Ficovej politiky čím vzniká stará známa hra na to kto začal… Ak sa situácia eskaluje nakoniec v nej už nikto nenájde vinníkov lebo každá strana pokladá druhú stranu za vinníka a seba za obeť.

Tak sa vytvára bludný kruh v ktorom plávu ako ryby vo vode kovaní demagógovia. Povedané celkom jednoducho dnes ešte stále vnášajú maďarsko-slovenský konflikt do spoločnosti politici z oboch strán. Ak však bude vzájomné stupňovanie konfliktu pokračovať stane sa politická mobilizácia mobilizáciou spoločenskou.

Nejaký fantasta označil Fica a Slotu za slovenských Obamov. Je to hlboké nedorozumenie. Obamovým posolstvom sa stala ústretovosť. Tým prerušil bludný kruh vzájomnej nevraživoti. Inej cesty niet.

Článok bol uverejnený v týždenníku .týždeň dňa 24. novembra 2008.

Comments

Komentáre