So znepokojením sme prijali informáciu že Mestské zastupiteľstvo mesta Šaľa vyslovilo minulý týždeň (6.11.) nedôveru viceprimátorovi mesta Jozefovi Mečiarovi. Výhrady k jeho práci prezentované poslancami nepovažujeme za dostatočný dôvod na vyslovenie nedôvery.

Napriek možným formálnym pochybeniam vidíme veľký krok vpred ktorý Šaľa po ostatných komunálnych voľbách urobila. Aj pričinením Jozefa Mečiara sa stala príkladom transparentnej samosprávy ktorá je otvorená voči občanom nič pred nimi netají a vytvára podmienky pre to aby ju verejnosť mohla kontrolovať. V roku 2007 zvíťazil Mestský úrad Šaľa v súťaži Infočin roka za informačne bohatú internetovú stránku mesta a za prelomové činy pri zverejňovaní informácií pre obyvateľov mesta nad rámec tzv. infozákona. V druhom štvrťroku 2007 bol prístup Šale k informovaniu občanov najpozitívnejšie hodnoteným opatrením miestnej samosprávy v rámci projektu HESO-regióny.

Otvorenosť samosprávy nie je samoúčelná ale je účinným nástrojom boja proti korupcii a klientelizmu verejných činiteľov a bráni šafáreniu s finančnými prostriedkami samosprávy ktoré pochádzajú od daňových poplatníkov. Vidíme smutnú symboliku v tom že mestské zastupiteľstvo v Šali vyslovilo Jozefovi Mečiarovi nedôveru práve v deň keď sa v médiách objavila informácia že Šaľa ušetrí vďaka elektronickej aukcii na nakladanie s komunálnym odpadom v priebehu najbližších 11 rokov takmer 100 miliónov korún.

Vyzývame primátora mesta Šaľa Martina Alföldiho aby nepodpísal bod uznesenia mestského zastupiteľstva ktorým bola vyslovená nedôvera Jozefovi Mečiarovi. Vyslovenie nedôvery viceprimátorovi ktorý sa významnou mierou zaslúžil o to že sa Šaľa stala lídrom úsilia o transparentnú samosprávu je zjavne nevýhodné pre mesto Šaľa a jeho obyvateľov.

Obraciame sa na obyvateľov Šale aby pozorne sledovali ako sa správajú ich zástupcovia a všímali si kto z nich sa pri výkone svojej verejnej funkcie snaží obhajovať záujmy občanov a kto sleduje iné ciele.

Žiadame médiá aby venovali dianiu v Šali primeranú pozornosť. To čo sa deje v Šali nie je dôležité len pre samotných obyvateľov mesta ale pre všetkých ľudí na Slovensku ktorým ide o transparentnú samosprávu.

Vyjadrujeme týmto svoju podporu Jozefovi Mečiarovi. Vyjadrujeme podporu všetkým ktorí sa usilujú o lepšiu Šaľu.

Vyhlásenie na podporu Jozefa Mečiara je možné podporiť na stránkach change|net.sk tu.

Ondrej Dostál poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto za Občiansku konzervatívnu stranu; Vanda Rybanská nezávislá poslankyňa obecného zastupiteľstva Dunajskej Lužnej Dunajská Lužná – otvorene; Emília Sičáková-Beblavá a Ivan Rončák Transparency International Slovensko; Vladimír Špánik poslanec obecného zastupiteľstva obce Vinodol; Občianske združenie Zoulus Vinodol; Zuzana Čaputová právnička spolupracujúca s Via Iuris; Dušan Sloboda Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika; Michal Novota poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Petržalka; Šarlota Pufflerová Občan a demokracia; Jaro Dunaj občan Považská Bystrica; Alena Kissová občianska aktivistka Košice; Vladimir Pirošík Viera Dubačová Baeta Hirt Pavol Katreniak Milan Lichý a Ľudmila Priehodová poslanci mestského zastupiteľstva Banskej Bystrice za Banskobystrickú alternatívu; Juraj Kukla Brunovce otvorene; Milena Veresová poslankyňa mestského zastupiteľstva Šaľa; Tomáš Kramár Oživení o.s. ČR; Roman Čuma Prievidza.org; Soňa Párnická poslankyňa miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto za NF z iniciatívy Bratislava otvorene; Juraj Smatana Považská Bystrica Otvorene; Peter Bologa a Branislav Chúpek poslanci mestského zastupiteľstva Bytča; Norbert Brázda občiansky aktivista; Martina Paulíková Združenie Slatinka Zvolen; Jozef Šafárik nezávislý poslanec obecného zastupiteľstva Dunajskej Lužnej; Oľga Reptová členka Aliancie pre transparentnosť; Martin Alušic poslanec mestského zastupiteľstva Ružomberok; Róbert Lifka poslanec mestského zastupiteľstva Trenčín; Martin Drobný šéfredaktor Infoware a riaditeľ vydavateľstva Digital Visions; Martin Čukan poslanec mestského zastupiteľstva Handlová; Eva Takáčová poslankyňa obecného zastupiteľstva Dunajskej Lužnej; Pavel Kropitz nezávislý poslanec Mestského zastupiteľstva v Žiline;

Comments

Komentáre


Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.