title=Slovenská televízia podala trestné oznámenie na svoje dve bývalé pracovníčky z dôvodu že vraj ohrozili obchodné tajomstvo a na predsedu televíznej rady preto že vraj šíri poplašnú správu. Čo sa vlastne stalo?

Nedávno odídené členky topmanažmentu riaditeľa STV Štefana Nižňanského Petronela Kolevská a Elena Šramková po svojom „odídení“ z STV porozprávali verejnosti niečo o tom ako sa bačuje vo verejnoprávnej televízii. Kolevská okrem iného upozornila na zmluvy o výrobe relácií v externom prostredí ktoré boli podľa nej nevýhodné pre STV a teda zrejme dobrý biznis pre externých dodávateľov. Šéf Rady STV Bohumír Bobocký sa mal zasa dopustiť trestného činu šírenia poplašnej správy tým že tvrdil že STV budú na konci roka chýbať peniaze a ohrozené je vyplácanie zamestnancov televízie.

Obe obvinenia sú úplný nezmysel. Ak aj odhliadneme od takého „detailu“ že STV je povinnou osobou v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám a hospodári s verejnými financiami takže verejnosť má už zo zákona právo na informácie o nej reči o vyzradenom obchodnom tajomstve vyznievajú smiešne. Aké tajomstvo? Nedajte sa vysmiať pán Nižňanský! To že sa na STV pokúšajú viac alebo menej úspešne (väčšinou skôr viac ako menej) parazitovať rôzne dodávateľské firmy z externého prostredia nie je žiadne tajomstvo. Leda ak verejné tajomstvo čiže dlhodobo všeobecne známa vec. Rovnako nie je žiadnym tajomstvom nieto ešte obchodným sklon STV hospodáriť neefektívne a vyrábať dlhy. Ak na to teraz Kolevská upozorňuje a ako niekdajšia Alžbetka z Perinbaby k tomu zaglosuje že „každý by sa mal prikrývať perinou na akú má“ neprezrádza tým žiadne tajomstvo. My to predsa dávno vieme pán riaditeľ.

Navyše ak by aj išlo o tajomstvo trestným činom je iba jeho prezradenie nepovolanej osobe. V tomto prípade bolo „tajomstvo“ o nevýhodných zmluvách STV „vyzradené“ verejnosti. Chce nám snáď verejnoprávna televízia naznačiť že verejnosť je pre ňu „nepovolanou osobou“ ktorá nemá právo vedieť ako manažment STV nakladá s financiami ktoré majú zdroj aj v povinne platených koncesionárskych poplatkoch?

Úsmevne pôsobí aj obviňovanie Bobockého zo šírenia poplašnej správy. Sklon STV vyrábať stále nové a nové dlhy a prikrývať sa väčšou perinou než na akú má je predsa dobre známy. A túto „poplašnú správu“ šíri aj samotná STV ktorá si sťažuje na nedostatok prostriedkov a pýta si dodatočné dotácie. Bobockého „poplašná správa“ teda jednak nie je nepravdivá ale aby bola trestným činom musela by byť navyše spôsobilá spôsobiť „nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta“ čo je ďalšia nesplniteľná podmienka. Koho by už preboha mohlo znepokojiť že STV má zasa finančné problémy a zasa natŕča smerom k vláde ruku?

Slovenskú televíziu treba zrušiť. Vynikajúce na Nižňanského riaditeľovaní i na pôsobení drvivej väčšiny jeho predchodcov je že vďaka nim to bude chápať stále viac ľudí.

Článok bol uverejnený na dostal.blog.sme.sk dňa 15. októbra 2008.

Comments

Komentáre


Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.