Dnes som podal na Generálnu prokuratúru SR podnet na prešetrenie podozrenia že výrokmi predsedu SNS Jána Slotu v nedeľu 5. októbra 2008 pri odhaľovaní dvojkríža v Pavlovciach došlo k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu hanobenia národa rasy a presvedčenia podľa § 423 Trestného zákona.

Podľa § 423 ods. 1 Trestného zákona „Kto verejne hanobí
a) niektorý národ jeho jazyk niektorú rasu alebo etnickú skupinu alebo
b) skupinu osôb pre jeho vyznanie alebo preto že sú bez vyznania
potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.“

Označovanie predkov Maďarov za zbojníkov a vrahov (prepis výrokov tu) a jedného z maďarských národných symbolov za hnusných odporných turulov a maďarských papagájov je podľa môjho názoru hanobením maďarského národa. V prípade že orgány činné v trestnom konaní dospejú k záveru že ani týmito vyjadreniami Jána Slotu nebola naplnená skutková podstata trestného činu hanobenia národa rasy a presvedčenia mali by poslanci parlamentu zvážiť či nevypustiť § 423 z Trestného zákona. Ak totiž Slotove výroky nie sú hanobením maďarského národa v zmysle § 423 je zbytočné aby takéto ustanovenie v Trestnom zákone existovalo.

Slota verejne hanobí maďarský národ a sám je hanbou slovenského národa (videozáznam tu). Postoj k jeho chovaniu nerozdeľuje ľudí na Slovákov a Maďarov ale na slušných ľudí a ľudí ochotných tolerovať arogantné hulvátstvo a šírenie národnostnej neznášanlivosti. S urážaním maďarského národa by nemala mať problém iba maďarská menšina na Slovensku ale aj všetci slušní Slováci.

Ondrej Dostál
podpredseda Občianskej konzervatívnej strany

V Bratislave dňa 8. októbra 2008

Ďalšie informácie:

SITA/SME.sk: Dostál podal podnet na prešetrenie Slotových výrokov

.týždeň: Ondrej Dostál o výrokoch Jána Slotu (Video)

Comments

Komentáre


Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.