Nulová tolerancia

ImageAntisemitské výroky z úst Vladimíra Mečiara a Štefana Harabina na adresu Daniela Lipšica sú obludné a zavrhnutiahodné rovnako ako Mečiarovo „ja nič ja muzikant“ sprisahanecky mrkajúce na svojich že však my vieme kto je Žid.

Je to však len tak: Vrana k vrane sadá rovný rovného si hľadá. Zo zodpovednosti za spoločné vládnutie sa nemôže vyviazať nikto. Mečiarova brutalita Slotov vulgárny nacionalizmus a Ficovo heslo: Kto nejde s nami ide proti nám padajú na celú vládnu koalíciu.

Proti antisemitizmu nacionalizmu a trestňáckej chúťke poslať celú opozíciu do basy je jediným účinným nástrojom nulová tolerancia. Tu nesmie platiť nijaké: „To sa ma netýka“ strany prezidentskej kandidátky ani: „O tom nebudeme diskutovať“ strany v znamení ani ryby ani raka. Parlamentná opozícia si princíp nulovej tolerancie v takýchto prípadoch nechce a nevie osvojiť. Špekuluje je nezrozumiteľná a preto ju voliči vnímajú ako slabú a bezzubú.

Je to však v prvom rade vec jasného rozlíšenia. Ak Jaroslav Daniška v časopise .týždeň ktorý nemožno podozrievať z toho že by bol friendly k porušovaniu základných európskych právnych princípov napíše pri výroku Ústavného súdu že zákon o preukazovaní pôvodu majetku je ako celok proti­ústavný a nezlučiteľný s právnym štátom že ide o právny puritanizmus je to nepochopiteľné. Ak vyhlási rozvracača právneho poriadku Vladimíra Mečiara a Jána Slotu za právnych puristov ide o absurdný nezmysel. Ak k nim priradí prvého predsedu československého Ústavného súdu Ernesta Valka a mňa ide o hlboké nedorozumenie.

Mečiarovi a Slotovi samozrejme nejde o právny puritanizmus ale o igelitky. Ani Ficovi nejde o preukazovanie pôvodu majetku. To by musel začať u podnikateľov ktorými je vydláždená jeho politická kariéra a nejakú tú otázočku by musel položiť aj svojej zlatej mládeži a spolustraníkom typu Rozina Mana a Glváča.

Začať s nulovou toleranciou k režimu ktorý delí svet na priateľov a nepriateľov sa však nedá ináč ako základným rozlišovaním. V tomto svete podľa Fica majú priatelia stranícky nárok na európske fondy dotácie tendre úrady skládky vinohrady a nepriateľov treba prekvalifikovať z obetí na vinníkov ako Hedvigu Malinovú a Ernesta Valka a strčiť do basy.

Ako však začať s nulovou toleranciou voči tým čo škodia Pezinčanom Trebišovčanom Devínčanom? Ako začať s nulovou toleranciou k vyvlastňovaniu majetkov a vyhrážaniu sa znárodnením zahraničným investorom ktorí tvoria základ našej ekonomickej prosperity? Ako začať s nulovou toleranciou voči Ficovým cháveziádam lukašenkiádam a putiniádam keď si mýlime pojmy a dojmy? Keď nechápeme že rúž na prasati ostáva vždy len rúžom na prasati.

Článok bol uverejnený v denníku SME dňa 12. septembra 2008.

Comments

Komentáre