Kedy ak nie teraz?

ImageFico si myslí že je tvrdý chlap. Ak budú energetické monopoly svojvoľne pokračovať vo zvyšovaní cien energii tak ich vyvlastní. Teda našich tu doma nie vlastníkov ropných polí. Vraj v súlade so slovenskou ústavou.

Ponechajme teraz právne problémy bokom. Neriešme či to článok 20 naozaj tak ľahko umožňuje či ústava slušného a demokratického štátu nie je naopak na to aby – ako hovorí Ernest Valko – napríklad chránila slabšie subjekty pred štátom ktorý môže zneužívať svoju moc. Ponechajme bokom aj ekonomické dôsledky týchto nápadov a nešpekulujme či by vláda dodržala aj tú časť ústavy ktorá hovorí o odškodnení alebo či by napríklad taký Jahnátek vedel obhajovať aj dôsledky z porušenia zmlúv o ochrane investícií. A nielen finančné hoci len tie by mohli byť na úrovni dvoch či troch štátnych rozpočtov. Nezaoberajme sa ani otázkou ako Fico vníma vstup ruských vojsk hlboko do Gruzínska a či si všimol nejaký November. Dokonca sa netrápme ani len tým či bude vyvlastňovať selektívne iba niekoho alebo plošne (napríklad ak takmer monopolných staviteľov diaľnic ktorí ich brutálne predražujú čo nezaplatí Fico zo svojej skromnej výplaty ale my všetci aj tí najchudobnejší). A nespomínajme ani to že už Valentovič chcel vyvlastniť zdravotné poisťovne čo iste nemal zo svojej hlavy.

Toto všetko vidíme a poznáme už vyše dvoch rokov. Zaujímavá bude odpoveď na inú otázku – dokedy bude parlamentná opozícia snívať svoje sny o budúcej účasti na ďalšej Ficovej vláde. Čo všetko bude musieť ešte Fico povedať alebo urobiť koľko Malinových Rehákov rečí o znárodnení alebo dokonca reálnych vyvlastnení ešte musí prísť? Ako dlho sa ešte bude opozícia pozerať na Ficove jednofarebné videnie sveta a jeho svojské hodnotenie morálky keď nejaký minister síce neporuší zákon ale nejaké ad hoc Ficom vymyslené etické kritéria? Iná z jeho družiny zákon pokojne poruší dokonca opakovane ale veď išlo o polohovacie postele tak je to ok nie? Je predsa silne sociálne cítiaca. Ešte že nie aj národne už by sa totiž nedalo rozoznať kto je kto.

Koľko teda ešte budeme musieť čakať kým parlamentné opozičné zoskupenia prestanú snívať svoj sen o tom že sa raz stanú nesvojprávnymi bábkami ako dnes SNS a HZDS. Tá otázka znie: Kedy opozičné strany SDKÚ SMK KDH KDS a nezávislí opoziční poslanci povedia: S Ficom nikdy teraz ani v budúcnosti?

Autor je bývalý minister zdravotníctva a člen OKS.

Článok bol uverejnený v týždenníku .týždeň dňa 25. augusta 2008.

Comments

Komentáre