Občianska konzervatívna strana odmieta ospravedlňovanie a glorifikáciu totalitných režimov ktoré na Slovensku existovali v 20. storočí. V tejto súvislosti vyjadrujeme hlboké poľutovanie nad zádušnou omšou ktorú 18.4.2008 odslúžil trnavský arcibiskup Ján Sokol za prezidenta vojnového Slovenského štátu Jozefa Tisa.

Slovenský štát v rokoch 1939 – 1945 bol vazalom nacistického Nemecka a hrubým spôsobom porušoval ľudské práva svojich vlastných občanov. Neodpustiteľným zločinom za ktorý nesú zodpovednosť predstavitelia Slovenského štátu na čele s Jozefom Tisom zostáva tragický osud desaťtisícov slovenských Židov ktorých vlastný štát poslal na smrť v koncentračných táboroch. Našu úctu si zaslúžia obete tohto zločinu nie jeho spolupáchatelia.

Oslavovanie Jozefa Tisa a ďalších predstaviteľov vojnového Slovenského štátu je prejavom morálneho relativizmu a snahou zľahčovať zločiny proti ľudskosti spáchané v tomto období. Zo strany arcibiskupa Sokola nejde v prípade tejto omše o prvý verejne prezentovaný prejav sympatií k Jozefovi Tisovi. OKS je znepokojená takýmto prístupom a vyjadruje presvedčenie že Rímskokatolícka cirkev na Slovensku by sa mala od snáh glorifikovať Jozefa Tisa a ďalších predstaviteľov jeho režimu jasne dištancovať.

Comments

Komentáre


Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.