Občianska konzervatívna strana (OKS) je ochotná začleniť sa do prípadnej predvolebnej pravostredovej koalície strán len pod podmienkou že budú ešte v tomto volebnom období schválené kľúčové reformné zákony a ak toto prípadné zoskupenie verejne prijme sériu dohôd. Ak predvolebný blok strán nevznikne OKS je pripravená ísť do volieb samostatne.

Novinárov o tom dnes informoval predseda programovej rady OKS Peter Zajac. Dodal že občianski konzervatívci skôr rátajú s menej početným predvolebným blokom ako so širokou koalíciou pripúšťajú pritom spoluprácu s SDKÚ DS ANO SMK a KDH. OKS si podľa neho uvedomuje že KDH SMK a ANO ohlásili samostatný postup podľa Zajaca však občianski konzervatívci naďalej vedú rokovania o predvolebnej a povolebnej spolupráci s KDH a SMK ktorých pokladajú za najbližších politických partnerov.

Predpokladom pre vznik širokej koalície pravicovostredových strán je podľa Zajaca prijatie dohôd ktoré znemožnia aby sa opakovali negatívne skúsenosti z SDK z minulých volieb. Kľúčovou by mala byť verejná dohoda o presadzovaní rovnej dane vrátane príjmov z DPH spojená so záväzkom znižovania verejných výdavkov. Dôveryhodnosť prípadného predvolebného bloku môže podľa Zajaca ďalej zabezpečiť prijatie zákona o súkromnom pilieri ako základe dôchodkovej reformy ktorý predložil do parlamentu predseda OKS Peter Tatár návrh ústavného zákona o konflikte záujmov s pozmeňovacími návrhmi občianskych konzervatívcov a zákon o štvorpercentnej rovnej dani z prevodu a prechodu nehnuteľností rovnako z dielne OKS.

Comments

Komentáre