Občianska konzervatívna strana (OKS) varuje pred rizikom „prejedenia“ výnosov z privatizácie SPP. To podľa jej predsedu Petra Tatára hrozí v prípade že parlament neschváli návrh zákona o druhom pilieri dôchodkového systému z dielne občianskych konzervatívcov a zodpovednosť za to ponesie Strana demokratickej ľavice (SDĽ).
Tatár sa obáva že bez prijatia spomínaného zákona bude 65 miliárd korún teda polovica z výnosov z privatizácie plynární prejedených keďže vláda reformu dôchodkového systému podľa neho nepripravila. V tejto súvislosti kritizoval postoj SDĽ ktorá navrhla zákon odmietnuť. „Ak sa pri hlasovaní parlament prikloní k zvrátenému návrhu SDĽ bude spolu s Magvašim spoluzodpovedný za vyhodenie 65 miliárd korún von oknom“ povedal dnes Tatár pred novinármi.
Líder OKS ďalej kritizoval fakt že v návrhu na prerozdelenie prostriedkov z privatizácie sa má vysoká čiastka použiť na spotrebu hoci pôvodne sa deklarovalo že tieto peniaze pôjdu výlučne na dôchodkovú reformu a splatenie štátneho dlhu. Preto považuje za nehorázne plytvanie zámer financovať 23 miliardami korún splácanie vnútorného dlhu štátnych podnikov ako sú štátne železnice na dlhy ako sú čierne diery nezreformovaného zdravotníctva či na reštrukturalizáciu vykradnutých bánk.
Tatár tiež pripomenul že OKS systematicky navrhuje zavedenie integrovaného systému zdaňovania vrátane jednotnej sadzby DPH na úrovni 16 až 17 percent. Upozornil však že zníženiu daní musí predchádzať zníženie verejných výdavkov štátu. Preto OKS navrhuje zníženie sadzby dane z príjmu na úroveň 16 a 17 percent. OKS bude súčasne navrhovať zvýšenie nezdaniteľného základu na 150 tisíc korún a odpočítateľných položiek a to 50 000 korún na daňovníka 20 000 korún na manžela alebo manželku a 25 000 korún na vyživované dieťa.
KDH ktoré prišlo v nedeľu s podobným návrhom zaviesť rovnakú 14-percentnú sadzbu dane pre fyzické aj právnické osoby vychádza podľa Tatára z rovnakých skúseností. Kresťanskí demokrati však zatiaľ svoj zámer s OKS nekonzultovali.