Národná rada SR na základe nezmyselného obchodu ktorý uzavrel zvyšok koalície s SDĽ zhoršila a ešte viac zdeformovala zákony o štátnej a verejnej službe za protihodnotu v podobe nanajvýš kozmetického zlepšenia likvidačného Zákonníka práce. Uvádza sa to vo vyhlásení Občianskej konzervatívnej strany (OKS) ktoré TASR poskytol jej podpredseda František Šebej.

Do zákona o štátnej službe podľa predstaviteľov OKS pribudol 13. a 14. plat plošne každému zamestnancovi príplatky k dôchodku až do výšky 50 % a aj odchodné po ukončení štátnej služby čo si vyžiada ročne 805 miliónov Sk. „Vytvára to privilégiá ako keby boli úradníci v štátnej službe iní a lepší ľudia ako všetci ostatní zamestnanci respektíve ako keby pracovali ťažšie či lepšie“ píše sa vo vyhlásení.

Podobne do zákona o verejnej službe pribudol paušálny 13. plat všetkým bez ohľadu na výkon a novinka paušálny 14. plat všetkým čo bude stáť spolu asi 365 miliardy Sk ročne. To všetko považuje OKS za zmeny ktoré vytvárajú zo štátnych a verejných zamestnancov privilegovanú triedu na spôsob „komunistickej nomenklatúry“ a navracajú do oboch zákonov tie isté nezmyselné a voči iným nespravodlivé uprednostnenia ktoré parlament odstránil z oboch vládnych návrhov zákonov pri ich prerokúvaní v lete 2001.

Zákonník práce ako konštatuje OKS vo svojom stanovisku poškodzuje všetkých vrátane tých ktorých má ochraňovať. Aj po jeho kozmetickej úprave v ňom zostali napríklad čiastočné obmedzenia pracovného času a dôchodcom sa naďalej pre odvody neoplatí zamestnať sa na dobu neurčitú. V zákonníku zostali v plnom rozsahu tiež všetky ustanovenia o odboroch okrem iného povinnosť mať zamestnaneckú radu aj keď ju nikto nechce a zároveň jej zánik v prípade že iba traja zamestnanci založia odbory aj keď si všetci ostatní budú želať zamestnaneckú radu. Tieto orgány budú mať právo kontrolovať zamestnávateľa pričom zamestnávateľ bude musieť odborom ukázať aj firemné dokumenty.

„OKS vyjadruje presvedčenie že pod tlakom postkomunistickej ľavice sa týmito zákonmi mení vládna koalícia z reformnej na protireformnú a na takú ktorá na Slovensku reštauruje socializmus a zavádza prvky neliberálneho korporatistického štátu potláčajúceho slobodu ľudí rozhodovať o sebe svojom majetku a svojej práci“ konštatuje sa vo vyhlásení. Prijatý protireformný kurz podľa OKS ilustruje aj fakt že poslanci SDĽ sa spolu s poslancami SDKÚ a ďalšími poslancami vládnej koalície pokúsili odstrániť z programu rokovania NR SR novelu Zákonníka práce z dielne OKS ktorá by mala riešiť najhrubšie nedostatky zákona.

Comments

Komentáre