Občianska konzervatívna strana (OKS) nepovažuje iniciatívu KDH na prijatie Zákona o zabezpečení zvrchovanosti SR ktorý odstraňuje hlavné účinky Zákona o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách na slovenskom území za dobrý krok.

Podpredseda OKS František Šebej sa obáva že tento návrh vyvolá aj na medzinárodnej úrovni „pomerne veľké rozpaky“. Upozornil pritom na nemožnosť vykonávania tohto predpisu ktorý podľa neho uplatňuje kolektívnu vinu a je „útokom na menšiny“. Výhrady má aj k obmedzovaniu aktivít občianskych združení a neziskového sektora. Ustanovenie o vyrubení 90-percentnej dane na majetok získaný podľa zákona susedného štátu na základe prihlásenia sa k národnosti alebo preukázania znalosti úradného jazyka susedného štátu podľa Šebeja rozvracia daňový systém. „Chápanie dane ako trestu je odchodom od podstaty a logiky daní“ zdôraznil dnes pred novinármi podpredseda OKS pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Šebej. Pripomenul že táto časť zákona zavádza nerovnosť občanov pred zákonom.

„Táto iniciatíva naopak kladie vážne otázky o právnej kvalifikácii jej autorov“ dodal.

KDH je pripravené predložiť do NR SR v prípade že vláda nepripraví opatrenia proti účinkom tzv. krajanského zákona ako ju k tomu zaviazal parlament návrh Zákona o zabezpečení zvrchovanosti SR. Zákon by odstránil hlavné účinky Zákona o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách na slovenskom území. Opatrenia vyplývajúce z návrhu zákona znemožňujú napríklad činnosť tzv. zahraničných verejnoprospešných organizácií s ktorých vytvorením na území SR zákon o zahraničných Maďaroch ráta.

Comments

Komentáre