Ministerstvom financií (MF) SR navrhovaná rovná daň z príjmu a DPH na úrovni 20% je podľa Občianskej konzervatívnej strany (OKS) príliš vysoká.

„MF ide nesprávnou cestou lebo nenavrhuje žiadne zníženie verejných výdavkov“ uviedol na dnešnej tlačovej besede predseda OKS Peter Tatár. Z dnešného štátneho rozpočtu sa podľa neho dá ušetriť 35 miliárd Sk na dotáciách vládnych garanciách ako aj výdavkoch na verejnú správu. Koncepcia daňovej reformy podľa OKS poslúži len malej vrstve podnikateľov s vysokými príjmami. Argument rezortu financií o prípadnom neskoršom znižovaní dani podľa OKS neobstojí pretože ho bude brzdiť Európska únia (EÚ) a tiež časový tlak pred budúcimi voľbami.

OKS navrhuje rovnú daň z príjmu na úrovni 16% a jednotnú sadzbu DPH na úrovni 16 až 17%. „Spolu s obmedzením štátnych výdavkov je to návrh na podporu ekonomického rastu a zníženie daňového zaťaženia občanov“ povedal P. Tatár.

Navrhovaná dôchodková reforma podľa OKS neznižuje odvodové zaťaženie ani nereformuje 1. pilier ktorý tak zostáva nemotivujúci. „Nenecháva tiež priestor na nepovinné dôchodkové poistenie a pravdepodobne neprinesie vyššie dôchodky“ upozornil predseda programovej rady OKS Peter Zajac. V reforme nie sú prerátané zhodnotenia jednotlivých fondov a ich výnosovosť nepočíta s infláciou po vstupe do EÚ.

„Dôchodková reforma je nastavená len pre niekoľko fondov v ktorých sa bude zhromažďovať finančný kapitál vyšší ako vo všetkých doterajších privatizáciách“ zdôraznil P. Zajac. Taktiež podľa neho nie je jasné koľko bude reforma stáť.

Comments

Komentáre