Výklad snov

title=

Väčšina ľudí je presvedčená že v snoch nám osud avizuje niečo dôležité. Jediným problémom je odhaliť čo nám to avizuje lebo je to obvykle preonačené do rôznych symbolov a inotajov. V každom prípade je rozumné riadiť sa (pre istotu) posolstvom našich snov. Len čo je dočerta to posolstvo!?

Chceli to vedieť koniec koncov už aj starovekí verejní činitelia ako napríklad Alexander Veľký ktorý mal svojho vykladača snov a nepúšťal sa bez jeho výkladu do žiadnej bitky. Ten jeho vykladač mal pomerne riskantné zamestnanie ale určite dobre platené. No amal šťastie že Alexander bitky spravidla vyhrával. Lebo sny sa raz plnia inokedy nie – ktovie prečo. Sigmundovi Freudovi sa pripisuje (nepravdivo) ilustratívny príklad v ktorom hovorí že raz sa mu snívalo že je ukrutne bohatý potom sa prebudil a nebola to pravda no a inokedy sa mu snívalo že sa s odpustením pokakal potom sa prebudil a – bola to pravda. Ešte sa k nemu stručne vrátime.

Dnes máme k dispozícii veľmi obsažné a zaručene spoľahlivé snáre. Stačí sa prebehnúť po internete a hneď viete: trebárs vidieť sadrového trpaslíka znamená nešťastný úmysel alebo vidieť tvár bez nosa (!) znamená smrť. Podľa väčšiny snárov je veľmi sľubné vidieť vo sne ľudské výkaly alebo do nich šliapnuť – znamená to bohatstvo a neočakávaný značný majetok. Pozor v sne nie naozaj! Odkedy to viem snažím sa v každom sne niečo také nájsť a zopárkrát sa mi to užuž podarilo. Stačilo už len došliapnuť ale vždy ma čosi zobudilo. To najhoršie čo sa môže človeku stať je že sa zobudí a nevie čo bolo v tom sne ďalej. Posolstvo sna je tak nekompletné ako veta bez pointy. Najlepšie je okamžite zase zaspať a pokúsiť sa to dosnívať ale aj to zvykne vypáliť inak. Tak sa istému môjmu priateľovi raz snívalo že po neuveriteľnej naháňačke na drahých športových autách a víťaznej bitke so skupinou asi stopäťdesiatich nindžov zachránil pred zneuctením minuloročnú Miss Universe ktorá sa mu chystala práve padnúť do náručia keď ho zobudila manželka s nejakou blbosťou. Podarilo sa mu okamžite znovu zaspať ale sen pokračoval nákupom zeleniny v Carrefoure nemožnosťou nájsť medzi nahnitými paradajkami jedinú peknú (po Miss Universe v Carrefoure ani stopy) a potom bez akejkoľvek logiky zasadnutím miestneho zastupiteľstva. Na manželku bol po zvyšok dňa nevrlý.

Podľa Sigmunda Freuda sa v našich snoch uskutočňujú samozrejme že v zmenenej symbolickej podobe naše potlačené priania.

Predovšetkým sexuálne. Tak napríklad sú v snoch veci ako pištoľ falickými symbolmi.

Do karát Freudovi nahráva že sa v sne z pištolí často nedá vystreliť. Iný významný analytický psychológ Jung s ním nesúhlasí a vidí v snoch predovšetkým ozvenu archaických čias ľudstva. S obomi nesúhlasí tak celkom zasa Erich Fromm ktorý si myslí že nájsť sa v snoch dá oboje. S Frommom Jungom a Freudom zasa nesúhlasí napríklad Henri Bergson ktorý za obsahom snov vidí skôr pôsobenie rôznych telesných podnetov.

S Freudom Frommom Jungom a Bergsonom zasa nesúhlasia stúpenci okultných vied ktoré si činia oprávnený nárok na skutočnú vedeckú interpretáciu. My ostatní sme zdravo dezorientovaní.

Zatiaľ to vyzerá tak že sny v ktorých sa vyskytujú preferencie politických strán majú rovnakú predpovednú hodnotu ako výskumy verejnej mienky (teda veľkú). A keď sa niekomu z našich ctených čitateľov bude v živých farbách snívať že šliapli do… veď viete upozorňujem že sa jackpot v súťaži o euromilióny vyšplhal na 80 miliónov eur.

Comments

Komentáre