Hugo inšpirujúci

title=

No konečne prišiel jeden zo svetových lídrov s inteligentnou myšlienkou. Kôň na venezuelskej zástave cválal doteraz doprava. Samozrejme že je to v rozpore so zákonmi historického materializmu a venezuelský prezident Hugo Chávez sa rozhodol túto urážku svojho politického presvedčenia ukončiť. Kôň odteraz cvála doľava ako sa na venezuelského národného koňa sluší.

Štátnické rozhodnutie populárneho prezidenta obdivujú mnohí ale kráčať v jeho šľapajach nebude ľahké. Nik iný totiž koňa na zástave nemá iba Srí Lanka akéhosi leva s mečom v pravej labe ale aj ten sa díva doľava. Swazijsko má síce na zástave štít domorodých bojovníkov a kopije ktoré smerujú doprava ale bolo by správne otočiť kopije smerom doľava? Ešte by si to niekto zle vysvetlil! Inak keď sa tak človek na všetky tie štátne zástavy pozerá priestor na ľavicové zmeny by tu bol. Mnohé zástavy napríklad aj tá česká (predtým aj naša) majú totiž trojuholníkovitý klin ktorý bez výnimky smeruje zľava doprava. To sa teda naozaj nedá vysvetliť inak ako ideologicky. Mali by sme sa nad tým zamyslieť. Meč na saudskej zástave síce smeruje hrotom doľava ale to sú zase beznádejní konzervatívci a radšej do toho nevŕtajme. Úplne bez ideologickej nejasnosti sú hádam iba Japonci lebo červený kruh uprostred bieleho poľa možno pootočiť akokoľvek nepohne sa zmiesta. Ale práve to je možno videné očami Huga Cháveza až priveľká nejasnosť. Ale Hugo inšpiruje ako sa nám dnes donieslo.

Zdroj ktorý si neželá byť menovaný (za primeranú sumu ho práskneme) nám vyzradil že sa líder slovenskej opozície a strany s najväčšími preferenciami rozhodol že aj so slovenskou zástavou treba po víťazných voľbách niečo urobiť. A od toho nás delí iba pár mesiacov takže bude lepšie už teraz otvoriť diskusiu. My koňa na zástave nemáme a nemožno ho teda otáčať ale máme tri vrchy a na nich dvojkríž. Líder opozície by ho tam síce najradšej nevidel ale upútala ho iná vec: svahy tých troch vŕškov sú prázdne a tak to veru na Slovensku nebýva. Na tatranských svahoch sa pasú predsa ovce a teda patria aj na zástavu. Je pravdou uvažuje vraj líder opozície že ovca nie je ani rýchla ako kôň ani mocná ako lev ale je to milé a disciplinované zviera ktoré najlepšie svojou povahou vystihuje lídrov oddaný elektorát. A nielen to ovečky si predsa nemožno predstaviť bez pastiera a kto je najkvalifikovanejší a najstarostlivejší pastier? Stačilo ešte zopár odborných heraldických konzultácií a prvé grafické návrhy sú vraj na svete. O predstave že na našej novej zástave by mala byť iba jedna ovca a jeden pastier líder opozície ani neuvažoval. Pastier môže byť len jeden ale oviec musí byť celé stádo. Aj počet oviec osem podľa počtu slovenských samosprávnych krajov sa nakoniec ukázal primalý – predovšetkým vzhľadom na preferencie strany. V návrhu je ich teda viac a pochopiteľne že všetky kráčajú smerom doľava kam im ukazuje cestu ich pastier. Je to koniec koncov ich presvedčenie. V odbornej komisii strany sa chvíľu diskutovalo aj o tom či tam má byť aj pastierov verný Dunčo ale ten sa nakoniec na zástavu nedostal.

Je jasné že by sa táto zmena potom netýkala iba zástavy ale aj štátneho znaku bankoviek listín a vôbec všetkého kde sa naše tri národné vŕšky vyskytujú. A možnože uvažuje vraj predseda najsilnejšej opozičnej strany nakoniec pribudne i tá vatra ktorú sme tu už predsa mali. Ale to až na jeseň keď sa zozimí.

Comments

Komentáre