title=

Klonovaniu sa na Slovensku darí. Aspoň tomu politickému. Priekopníkom v tomto smere (nie Smere) bol Vladimír Mečiar ktorý počas svojej tretej vlády naklonoval hneď niekoľko politických strán. Tie mali jednak odoberať voličov ich (obvykle tiež nie najvydarenejším) originálom ale najmä vytvárať dojem že HZDS nie je izolované a má plno spojencov. A tak sme tu mali Mečiarových sociálnych demokratov Mečiarových zelených Mečiarových roľníkov Mečiarových podnikateľov a dokonca aj Mečiarových Maďarov. Nepomohlo. Mečiar v 98. aj tak skončil.

Najnovším počinom na poli politického klonovania je strana Nádej. Ako akože liberálnu stranu ju založili odídenci z akože liberálnej strany ANO Tóth a Malchárek. Keďže išlo o nie veľmi výrazných ale dovtedy mimoriadne lojálne pôsobiacich členov Dzurindovej vlády autorstvo tohto klonu bolo okamžite pripísané Dzurindovej SDKÚ. Napokon logo SDKÚ ktorým je modrý štvorec je takmer na nerozoznanie od loga Nádeje ktorým je … hádajte… áno (nie ANO) tiež modrý štvorec. Aká to náhoda! Líšia sa len obrysom ľudskej tváre v logu Nádeje. Žeby pokus o SDKÚ s ľudskou tvárou? Ale pokusy o niečo s ľudskou tvárou v našich končinách tiež nie sú práve najoriginálnejšie.

Nádej však nemá byť klonom SDKÚ dokonca ani klonom ANO ale klonom Slobodného fóra. Fóru sa totiž podarilo prevziať pôvodných voličov Aliancie ktorá tým prestala byť zaujímavým materiálom na klonovanie. A Fórum sa ním naopak stalo. Pretože na voličov Aliancie si robila zálusk aj Únia (nie Európska) ktorá je teraz najviac znepokojená nadpäťpercentnými preferenciami Fóra. Podobnosť klonu s originálom je okrem modrého liberálneho náteru umocnená skutočnosťou že nemá predsedu ale blond predsedníčku a do programu si zapísala orientáciu na silnú strednú vrstvu čo sú kľúčové poznávacie znamenia Fóristov.

A napokon ani kopírovanie loga nie je v prípade Nádeje ktovieako originálne. Aj logo Slobodného fóra z roku 2004 nesie neklamné stopy kopírovania. Modrý kruh so skratkou SF v ňom sa totiž až príliš nápadne podobá na logo OKS z roku 2001 ktorým je bordový kruh so skratkou OKS. A logo zasa nie je jediná vec ktorú si SF od OKS “požičalo”. Dovolávanie sa slušnosti v politike a kritický postoj k spôsobu výkonu politiky a la SDKÚ sú ďalším artiklom OKS ktorý si SF prisvojilo. Vcelku úspešne. Fakt že Oksáci na to upozorňovali ešte v čase keď dnešní Fóristi boli spokojnými členmi SDKÚ a obhajovali všetky Dzurindove prešľapy rovnako zanietene ako ich dnes odsudzujú je vo svete politického klonovania a kopírovania len zanedbateľný detail.

Nástup Slobodných fóristov je spätý s ich minuloročnou masívnou billbordrovou kampaňou. Ich stále mladšie a mladšie vyzerajúca predsedníčka Martináková sa z billboardov prihovárala občanom okrem svojho úsmevu heslami v ktorých sa v rôznych obmenách opakovalo slovo “slušne”. Nádejisti to teraz skúšajú inzerátmi v novinách v ktorých sa v rôznych obmenách opakuje slovo “nádej” a tváre jej predstaviteľov. Zatiaľ však táto “pajcnutá” metóda veľmi nezaberá. A v denníku Pravda nedávno navyše zaúradoval tlačiarensky škriatok (alebo len zlomyselný redaktor?): Inzerát s heslom Nádej pre zdravie a s modrým logom Nádeje bol umiestnený priamo pod inzerát na “novovynájdený preparát vo forme modrých kapsulí ktorý má stimulovať sexuálnu výkonnosť mužov”. Takže to menej pozornému čitateľovi pokojne mohlo splynuť v jeden dvojinzerát ktorého posolstvo veľkými písmenami oznamuje “Erekcia? Nádej pre zdravie.” V kombinácii s peknou tvárou predsedníčky Nádeje Novotnej to pôsobilo naozaj stimulujúco. Aj bez modrých kapsulí.

Viac ako inzerátmi sa však Nádeji zatiaľ podarilo zviditeľniť až naivne (nie nádejne) priehľadnou predvolebnou propagandou za štátne peniaze v podobe listov učiteľom ktoré ministra Tótha stáli jeho ministerské kreslo. A príznačné je aj to že medzi 21 kandidujúcimi stranami si Nádej vylosovalo volebné číslo 21. Nádejisti si síce hneď spomenuli na (pre nich nádejné) biblické “poslední budú prví” ale v ich prípade by bolo výstižnejšie skôr našské “nádej umiera posledná”. Teda nie Nádej tú zrejme po voľbách čaká pomerne rýchly skon ale nádej Nádeje že sa jej podarí vyhnúť osudu väčšiny politických klonov.

Dobrú noc.

Comments

Komentáre