Dočerta prasklo to!

title=

To že si paranoik ešte neznamená že po tebe nejdú povedal svojho času Woody Allen a mnohým z nás svitlo. Voláme to Woodyho postulát. Dovtedy sme sa síce tiež podchvíľou obzerali ponad plece či nás nesledujú ale ak sme niekoho objavili pripisovali sme to našej diagnóze. Od formulovania Woodyho postulátu vieme že nás naozaj sledujú. Neustále.

Ak v niečom my paranoici vynikáme je to ostražitosť. Práve vďaka našej ostražitosti nám zväčša nemôže uniknúť nijaká konšpirácia. Bežní ľudia sú vlastne slepí a hluchí nevedomci ktorí nevidia čo sa tu deje. Napríklad dnes som už trikrát videl v meste muža v zelenej vetrovke. Veľmi diabolské je že mal zakaždým inú zelenú vetrovku a raz mal bradu a fúzy raz iba fúzy a raz nič ale mal čapicu. Maskovanie a preoblečenie menia bleskovo. Pred naším vchodom zasa parkujú takmer každý deň tie isté autá a vídam pri nich tých istých ľudí. Ani to nemôže byť náhoda. Bol som to aj nahlásiť ale zažil som šok – za úradným pultom sedel ten istý policajt ktorý predtým prešiel po chodbe a pozrel sa na mňa. Niečo som si napochytro vymyslel a ušiel som. Cestou domov som trikrát zmenil taxík. Zdá sa že sú všade.

Našťastie je nás ostražitých stále viac. Niektorí sme ostražití lebo sme paranoici. Máme teda istý náskok. Iní sú ostražití lebo boli ostražití odjakživa. Ich ostražitosť a talent si často všimla už komunistická ŠtB ktorá mala ostražitosť v popise práce a stali sa jej spolupracovníkmi. ŠtB už nie je (akože „nie je“ vieme svoje) ale raz ostražitý navždy ostražitý. Aj ostražitosť poslanca Jozefa B. ktorého talent kedysi tiež neušiel pozornosti ŠtB nijako rokmi neutrpela. Naopak vidí aj veci ktoré mu predtým unikali (bol mladý). Dobre si on zapamätal aké nebezpečné svine boli nepriateľské osoby voči ktorým bol ostražitý kedysi. Veď to aj do hlásení napísal. A raz nepriateľská osoba navždy nepriateľská osoba. Lebo bývalá nepriateľská osoba je rovnaký nezmysel ako bývalý eštebák. Poslanec B. je nielen ostražitý ale aj inteligentný – veľmi priam diabolsky inteligentný – a treba dôrazne odmietnuť reči rôznych nepriateľských osôb že je úplný idiot. Iba vďaka svojej inteligencii si všimol že Ústav pamäti národa vedie nepriateľská osoba (Ján L.) a vďaka nej si aj zrátal päť a päť čo sa týka minulosti Jána L. Už v tých časoch (keď predseda správnej rady ÚPN pracoval v Ústave technickej kybernetiky SAV) nám bolo mnohým podozrivé ako môžu mať Sovieti taký obrovský náskok pred kapitalistami vo výpočtovej technike ale teraz je všetko jasné. Darmo sa bude Ján L. tváriť nevinne. Ešteže si to ostražitý poslanec B. nenechal pre seba inak by sme vedeli iba o jeho dávnej ostražitosti a nič o jeho diabolskej inteligencii.

My paranoici sme totiž ostražití hravo spontánne bez námahy zatiaľ čo iní ako napríklad poslanec B. si to musia vydrieť. Ale vieme to oceniť. A oceniť by to vedeli určite aj tí starí majstri ostražitosti dôstojníci ŠtB ktorí s pánom poslancom kedysi spolupracovali len fondy sú už skromné. Musí si vystačiť so svojou profesionálnou hrdosťou a cťou ale veď o peniaze nikdy nešlo či áno? Dúfam že poslanec B. nezostane vo svojom boji sám. Veď komu inému zveriť takú náročnú úlohu akou je odhaľovanie nepriateľských osôb a sprisahaní ak nie tým ktorí už svoj talent osvedčili – tajným spolupracovníkom ŠtB?

Varujem vás! Prasklo to ale Ústav pamäti národa je iba vrchol ľadovca.

Comments

Komentáre