ImageSlovensko nerobí zahraničnú politiku štyroch svetových strán.V skutočnosti robí politiku piatej svetovej strany.

Podpredseda vlády pre ľudské práva Dušan Čaplovič zapochyboval o demonštrantoch v Tibete a časť z nich označil za zneužitú. Vzápätí dodal že aj on „patril ku generácii ktorá bola v šesťdesiatom ôsmom zneužitá“.

V roku 2008 nám z pozície straníckeho poučenia zo začiatku normalizácie zopakoval ako sme boli pri našich protestoch proti ruskej okupácii v auguste 1968 zneužití. Nechcem sa vyvyšovať. V zotročenej spoločnosti je ochranné sfarbenie súčasťou rabskej mentality. Všetci sme boli na svoj spôsob znormalizovaní a len máloktorí protestovali za čo im dodnes patrí vďaka. V slobodnej spoločnosti je však mentalita raba nepochopiteľná najmä v politických elitách ktoré strkajú hlavu do piesku.

Nikdy?

Robert Fico rád hovorí že Slovensko robí zahraničnú politiku štyroch svetových strán – v skutočnosti však robí politiku piatej svetovej strany. Každý z nás si môže myslieť o americkom protiraketovom systéme v Českej republike a Poľsku čo chce. No minister súčasnej vlády povedal že „každý rozumný a normálny človek vie že nás to automaticky ohrozí“. Jahnátkova veta nepochádza z úst ministra vlády štátu ktorý je členom NATO ale z mentálnej výbavy človeka Varšavskej zmluvy ktorý vníma svet cez východnú optiku hrozieb imperialistického západu. Ale čo povie ak sa USA s Ruskom dohodnú? Že nikdy nebude súhlasiť?

Situácia v Kosove je plná konfliktov a môže sa stať že budú trvať dlho. Viacerí srbskí ale aj naši stredoeurópski susedia začínajú uznávať jeho nezávislosť práve v tejto neľahkej chvíli lebo chcú dať najavo svoju elementárnu lojalitu voči spojencom z Európskej únie a NATO. Aj pre Slovensko však platia vety Luboša Palatu o Česku že „musí aj naďalej posilňovať svoje väzby v Európskej únii pomáhať súdržnosti v NATO […] a mať čo najsilnejšiu väzbu aj na Spojené štáty“.

Hitler a USA

Môžeme si ako členovia Európskej únie myslieť o jej vnútornom usporiadaní čokoľvek. Ja si napríklad myslím že Lisabonská zmluva nezvýši ale zníži mieru slobody v Európskej únii a už roky neskrývam názor že predčasné prijatie eura bude mať negatívny vplyv na občana aj na slovenskú ekonomiku. Zodpovednosť za to ponesie v konečnom dôsledku súčasná vláda. No v tom základnom v lojálnom spojenectve s našimi partnermi si pozíciu piatej svetovej strany nemôžeme dovoliť lebo sa dostaneme do nebezpečnej blízkosti Slovenskej pospolitosti a jej maršov.

Ján Slota sa v súlade s víziami ruského vyslanca pri NATO vyjadril že nezávislosť Kosova môže viesť k tretej svetovej vojne len nám nepovedal či ju chce vyvolať spolu s Rogozinom. Slotov koaličný šéf Fico zasa prirovnáva dnešnú situáciu v Srbsku k Mníchovu. Skúsme povedať priamo čo povedal Fico obrazne. Stotožnil Spojené štáty s hitlerovským Nemeckom a Srbsko v roku 2008 označil za Československo roka 1938. Je to doslova nehorázne prirovnanie. Prvorepublikové Československo nemasakrovalo svojich občanov a NATO s úniou dnes nerozdúchavajú na Balkáne vojnu ale zabezpečujú mier.

Osmičkové roky za to nemôžu ale varujú. Ak budeme ako rabi strkať hlavu do piesku a myslieť si že tam nájdeme piatu svetovú stranu ak nebudeme vedieť kde je sever v Tibete na Kube v Poľsku Česku Kosove stratíme západ ocitneme sa na východe a na juhu nezískame nič.

Článok bol uverejnený v denníku SME dňa 27. marca 2008.

Comments

Komentáre