ImageObčianska konzervatívna strana vyzvala na bojkot pekinskej olympiády 2008. Ústami podpredsedu Petra Osuského ktorý je tiež prezidentom Slovenskej spoločnosti olympijskej a športovej filatelie. On sám ako vysvitlo je však „len“ za bojkot čestnej lóže.

Vyzvali ste Slovenský olympijský výbor a slovenských športovcov na bojkot. Čo si od neho sľubujete?

Vyhlásenie som neštylizoval ja. Je v ňom výzva aj pre športovcov. Po tom čo som prežil tragédiu Kratochvílovej Fibingerovej či Bugára ktorá ich stihla bojkotom Hier v Los Angeles sa domnievam že nie je namieste klásť morálny kríž na chrbát športovcov. Na rozdiel od funkcionárov premiérov a korunovaných hláv oni tvoria olympijské hry. Nevedel by som sa pozrieť krivým okom na Martikána Dukátovú či Kaliskú za to že chcú naplniť to čomu obetovali celý život.

A na koho by ste sa vedeli?

Kamery budú v čestnej lóži zaberať predsedu vlády pod ktorého egidou sú milióny ľudí v žalároch mlčí sa o zločinoch na Tien-an-men a vedľa tohto človeka ktorý vyšiel z vôle ľudí sa budú ako kvitnúce oleandre ukazovať vrcholní predstavitelia športu a olympizmu premiéri králi princovia… To pokladám za neprimerané.

Vy ste znalec olympijskej histórie akých je u nás málo. Ktorý z bojkotov olympiád prospel riešeniu konfliktu pre ktorý vznikol?

To je dôvod prečo nie som za bojkot. Nedomnievam sa že pomôže. Nie je však ani jedna molekula dôvodu aby sa v čestnej lóži presúšal šéf FIFA či plešivý monacký kandidát na svadbu. Boli by len štafážou nie hnedého ale červeného zločinného režimu.

Americký prezident Bush má iný názor: prijal čínske pozvanie a nedávno opätovne potvrdil že príde na otvorenie olympiády.

Málo Bratislavčanov bolo tak dlho na Bushovej strane ako ja. Zo zásady bránim americkú administratívu. Som fundamentalista. Čestný občan Texasu. Mám pergamen so zlatou pečaťou ktorý mi Bush dal ešte ako guvernér. Nevrátim ho ale fakt je že Bush nikdy neurobil krok ktorý tak hlboko odmietam a ktorý ma tak rozhneval ako teraz. V čestnej lóži by mali byť len Číňania. Pekinskému režimu netreba dodávať glanc.

Nemyslíte si že olympiáda Číne viac pomôže ako by jej uškodil bojkot?

Úvaha že pridelenie olympiády pomôže demokracii v Číne je na rovnakej úrovni ako predpoklad že olympiáda zmení hitlerovské Nemecko. Pritom v čase pridelenia OH 1936 bolo Nemecko ešte štandardnou demokraciou lepšou ako polovica vtedajších režimov na kontinente. Na rozdiel od Číny v roku 2001. Na Tien-an-men ešte nebola zaschnutá krv.

Za voľbou Pekingu bol iste biznis. MOV má prevahu amerických sponzorov.

Do urny lístky nehádzali manažéri CocaColy ale členovia MOV. Keby ste mali pravdu tak sa nechali kúpiť. Americký biznis to už je. A Bush si 11 mesiacov pred koncom vo funkcii mohol trúfnuť povedať nie.

V piatok je valné zhromaždenie SOV. Budete ako jeho člen tlmočiť výzvu OKS?

Nebudem. Každý sa zariadi ako chce. Nezriekam sa výzvy ale ani po nikom nejdem hádzať kamene. Svoje kamene som hodil. Prvý po tých ktorí odhlasovali Peking za dejisko olympijských hier. Druhý po tých ktorí bez toho aby podporovali coubertinovské ideály sa tam pôjdu presúšať.

Vy ako filatelista do Pekingu exponáty nepošlete?

To som oznámil už pred rokom. Filatelii som obetoval celý život ale dve medaily mi nestoja za to aby som si našpinil do huby.

Taký je postoj celej filatelistickej spoločnosti?

To je môj osobný názor. Spoločnosť nie je politické združenie. Keby vyjadrovala politické postoje ako jej prezident by som tomu zabránil. Sám som preložil text prihlášky na olympijskú filatelistickú súťaž. V Pekingu bude vystavovať každý Slovák ktorý sa nominuje a bude chcieť vystavovať.

Rozhovor bol uverejnený v denníku SME dňa 26. marca 2008.

Comments

Komentáre