OKS považuje schválenie novely ústavy zakazujúcej vývoz vody zo Slovenska za legislatívny paškvil vyprodukovaný hystériou konšpirátorov a populizmom politikov.

Z vecného hľadiska je ústavný zákaz vývozu vody neopodstatnený. Ohrozenie zásob pitnej vody na Slovensku existovalo iba v hlavách konšpirátorov. Vládny SMER-SD sa ruka v ruke s časťou opozície rozhodol populisticky nadbiehať náladám časti verejnosti a z ústavy si spoločne znovu urobili trhací kalendár.

title=

Je nedôstojné a nevhodné aby článok 4 Ústavy Slovenskej republiky riešil potrubia a balenie v spotrebiteľských obaloch. Len 10 viet po cyrilo-metodskom duchovnom dedičstve a 9 viet po zvrchovanom demokratickom a právnom štáte. Ďaleko vpredu pred ľudskými právami parlamentom či prezidentom. Nejde o bežný zákon či vyhlášku ministerstva ale o najvyšší zákon štátu ktorý by mal upravovať najpodstatnejšie záležitosti právneho systému krajiny. A novelizovaná časť s potrubiami a spotrebiteľskými obalmi pritom nie je skrytá niekde hlboko v texte ústavy ale vystavená na obdiv hneď v jej základných ustanoveniach. Ústavná väčšina poslancov zasa raz ukázala hlbokú neúctu k slovenskej ústave a k myšlienkam ústavnosti.

Ondrej Dostál
predseda OKS

V Bratislave dňa 22. októbra 2014

Comments

Komentáre


Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.