Ministerstvo hospodárstva obstaráva novú webstránku a predpokladá že za ňu zaplatí dvojnásobok toho čo platil rezort Igora Štefanova zo SNS za mnohonásobne predražené weby v časoch škandálneho nástenkového tendra. Podmienky obstarávania sú účelovo nastavené tak žeby sa tento tunel mohol podariť.

Ministerstvo hospodárstva SR vedené členom Ficovho Smeru Pavlom Pavlisom zverejnilo včera vo Vestníku verejného obstarávania výzvu na predkladanie ponúk týkajúcu sa obstarania nového webového portálu ministerstva. Predpokladaná hodnota zakázky spočívajúcej vo vytvorení novej webstránky a následnej dvojročnej podpore a údržbe je podľa ministerstva 170 tisíc eur (bez DPH). Takto stanovená cena je mnohonásobne predražená oproti reálnej hodnote zakázky tohto typu. Ministerstvo školstva vedené Dušanom Čaplovičom (SMER-SD) si napríklad pred dvoma rokmi obstaralo novú webstránku aj s následnou ročnou údržbou za 9 670 eur (bez DPH) čiže 175-násobne lacnejšie ako teraz predpokladá rezort hospodárstva.

title=

Nový web ministerstva hospodárstva by bol pri predpokladanej cene predražený dokonca ešte aj voči webstránkam obstaraným ministerstvom výstavby v časoch neslávne známeho nástenkového tendra a ministra Igora Štefanova zo Slotovej SNS ktorý sa stal symbolom korupcie a klietelizmu prvej Ficovej vlády. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja si v rokoch 2007 až 2008 nechalo vyrobiť dve webstánky ním riadených operačných programov za cenu 2 298 000 Sk a 2 240 000 Sk (obe bez DPH). Išlo o ceny 13 až 16 krát vyššie než ceny najlacnejších webstránok iných operačných programov. Pri prepočítaní na slovenské koruny si chce ministerstvo hospodárstva teraz zaobstarať novú webstránku za vyše 51 milióna korún. Minister Pavlis plánuje za webstránku zaplatiť viac ako dvojnásobok toho čo za ne platil minister Štefanov v časoch nástenkového tendra.

Obstarávanie je vyhlásené formou verejnej súťaže takže konečná cena môže byť nižšia. Podmienky účasti vo verejnom obstarávaní sú však účelovo nastavené tak aby zo súťaže vyradili množstvo potenciálnych záujemcov. Ministerstvo napríklad vyžaduje preukázanie ekonomickej a finančnej spôsobilosti uchádzača potvrdením banky o prísľube poskytnutia úveru vo výške 250 tisíc eur. Predpokladom výroby kvalitnej webstránky je podľa ministerstva to aby ju vyrobila firma ktorá má majetok dostatočný na to aby jej banka poskytla úver vo výške 250 tisíc eur. Táto podmienka je zjavne nezmyselná a účelová.

Podobne účelové sú aj podmienky technickej spôsobilosti spočívajúce v neprimerane podrobných požiadavkách na jednotlivých členov projektového tímu – zamestnancov a kľúčových expertov. Účel takto nastavených podmienok môže spočívať len v snahe odradiť od účasti v súťaži konkurenciu a dosiahnuť tak čo najvyššiu cenu pre zrejme už vopred vyhliadnutého víťaza „verejnej súťaže“.

Vyzývam ministra Pavlisa aby bezodkladne zarazil pripravovaný tunel na svojom ministerstve prešetril okolnosti vyhlásenia predmetného verejného obstarávania a vyvodil dôsledky voči zamestnancom rezortu ktorí zaň nesú zodpovednosť. Ak verejné obstarávanie novej webstránky nebude do 48 hodín zastavené podám v tejto veci oficiálnu žiadosť o nápravu podľa § 136 zákona o verejnom obstarávaní.

Ondrej Dostál
predseda OKS

V Bratislave dňa 24. septembra 2014.


Súvisiace informácie:

Ministerstvo hospodárstva SR: Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania na novú webstránku Vestník verejného obstarávania 23.9.2014

Ministerstvo školstva SR: Zmluva o vytvorení novej webstránky Centrálny register zmlúv 31.7.2012

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika: Ministerstvá obstarali predražené webstránky za milióny korún 30.11.2009

Comments

Komentáre


Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.